Mitä ihmettä nyt, Italia? Puolet italialaisista haluaisi maahan superjohtajan, jonka ei tarvitsisi välittää vaaleista

11.12.2019 |20:29

ITALIA | Jopa 48,2 prosenttia italialaisista haluaisi maalleen johtajan, jonka ei tarvitsisi huolehtia poliittisesta vastuusta, vaaleista tai parlamentista, uutistoimisto Reuters kirjoittaa.

Politiikan luottamuspula nostaa laitaoikeiston kannatuslukuja. Maan suosituin puolue on Matteo Salvinin johtama Liitto. Puoluetta äänestäisi joka kolmas italialainen. Lisäksi 10 prosenttia italialaisista äänestäisi Italian veljet -puoluetta.

“Messiasmaista” johtajaa kaivataan eniten työväenluokassa. Kaksi kolmesta työläisistä kaipaisi maalleen tällaista superjohtajaa.

Lyhytikäisiä hallituksia

Italian hallitusten keski-ikä on vähän reilu vuosi. Kolmen kuukauden ikäinen Viiden tähden liikkeen ja sosiaalidemokraattien hallitus natisee jo liitoksistaan.

Maan talouden horrostila on ruokkinut poliittista epävakautta. Yhteisvaluutan ajan Italian talous on käytännössä polkenut paikoillaan.

69 prosenttia italialaisista kuvaakin tulevaisuuttaan epävarmaksi. Myönteistä tulevaisuutta odottaa vain alle 14 prosenttia italialaisista. Apeita tulevaisuuden kuvia maalaa hieman yli 17 prosenttia maan kansalaisista.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää