Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ministeri Ranne: Turvallisuutta ja taloutta vahvistavat tiehankkeet nuijittu riihessä

03.09.2024 |19:34

Hallitus käynnistää useita merkittäviä liikenneinfrainvestointeja koko Suomessa vuonna 2025. Uusista infrainvestoinneista sovittiin hallituksen budjettiriihessä tänään 3.9.2024.

Hallitus panostaa merkittävästi tieliikenteen infran parantamiseen.

– Keväällä sovituilla uusilla tiehankkeilla vahvistamme koko Suomen turvallisuutta ja huoltovarmuutta, huolehdimme elinkeinoelämän tarpeista ja parannamme poikittaisyhteyksiä. Pidämme kiinni sovitusta ja uusien hankkeiden Vt15, Vt12 ja Vt21 urakkavalmistelut käynnistetään välittömästi, toteaa liikenne-, viestintä- ja sisäministeri Lulu Ranne.

Hankkeet esitetään rahoitettavaksi pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelman investointiohjelmasta.

Valtatie 15 Rantahaka (Kotka) – Kouvola

Hankkeen toteuttamiselle ehdotetaan 122 miljoonan euron valtuutta ja vuodelle 2025 1,0 miljoonan euron määrärahaa. Hankkeen tavoitteena on parantaa liikenneturvallisuutta sekä kuljetusten ja henkilö- ja työmatkaliikenteen sujuvuutta.

Hanke hyödyttää erityisesti elinkeinoelämää. Tien vaikutusalueella on mm. Suomen suurin satama HaminaKotka. Kyseessä on myös huoltovarmuuden kannalta keskeinen yhteysväli.

Valtatie 21 Palojoensuu-Maunu

Hankkeen osittaiselle toteuttamiselle ehdotetaan 30,0 miljoonan euron valtuutta ja vuodelle 2025 1,0 miljoonan euron määrärahaa. Tieosuus on tärkeä kansainvälinen yhteys (E8) Pohjois-Norjaan ja Jäämerelle.

Hankkeen tavoitteena on ylläpitää ja parantaa pitkämatkaisen tavara- ja henkilöliikenteen sujuvuutta, toimintavarmuutta ja matka-aikojen ennustettavuutta. Lisäksi hankkeella turvataan erikoiskuljetusten reitti valtatiellä 21 ja turvataan elinkeinoelämän toimintaedellytykset.

Valtatie 12 Mankala-Tillola

Hankkeen toteuttamiselle ehdotetaan 92,0 miljoonan euron valtuutta ja vuodelle 2025 1,0 miljoonan euron määrärahaa. Hankkeen tavoitteena on parantaa pitkämatkaisten kuljetusten ja henkilöliikenteen turvallisuutta, sujuvuutta, toimintavarmuutta ja matka-aikojen ennustettavuutta.

Valtatien 12 yhteysväli Lahti–Kouvola on tärkeä osa itä-länsi-suuntaista valtatieverkkoa ja merkittävä yhteys elinkeinoelämän kuljetuksille. Määrärahan käytön edellytyksenä on Lahden seudun MAL-sopimuksen allekirjoittaminen.

Valtatie 5 Leppävirta-Kuopio

Hankkeelle ehdotetaan vuodelle 2025 11,0 miljoonan euron määrärahaa jo aiemmin myönnetyn 180,0 miljoonan euron valtuuden lisäksi. Hankkeen tavoitteena on vähentää liikennekuolemia ja henkilövahinko-onnettomuuksia merkittävästi ja varmistaa joukkoliikenteen toimintaedellytykset ja turvalliset yhteydet pysäkeille.

Lisäksi hanke parantaa elinkeinoelämän kuljetusten ja henkilöliikenteen sujuvuutta, toimintavarmuutta sekä matka-aikojen ennustettavuutta.

Valtatie 23 Karvion kanavan kohdalla

Hankkeen toteuttamiselle ehdotetaan 14,0 miljoonan euron valtuutta ja vuodelle 2025 1,0 miljoonan euron määrärahaa. Hankkeen tavoitteena on elinkeinoelämän logististen yhteyksien parantuminen. Valtatie 23 toimii keskeisenä väylänä Pohjois-Karjalan alueen ja Varkauden seudun elinkeinoelämän raaka-aine- ja tavarakuljetuksille.

Tavoitteena on edistää kuljetusten sujuvuutta, toimintavarmuutta ja matka-aikojen ennustettavuutta. Lisäksi tavoitteena on parantaa kävelyn ja pyöräilyn yhteyksiä sekä liikenneturvallisuutta.

Karjalanrata

Hankkeen toteuttamiselle ehdotetaan 90 miljoonan euron valtuutta ja 10,5 miljoonan euron määrärahaa vuodelle 2025. Hankkeessa edistetään Lappeenrannan liikennepaikan kehittämistoimenpiteiden toteuttamista sekä kaksoisraiteen Luumäki–Joutseno toimenpiteitä.

Tavoitteena on parantaa radan toimintavarmuutta ja kapasiteettia, ja tätä kautta toimintaedellytyksiä, täsmällisyyttä ja palvelutasoa. Luumäki–Imatra-rataosuus on nykytilanteessa eräitä vilkkaimmin liikennöidyistä yksiraiteisista rataosuuksista.

Maantien 642 (Äänekoskentie)

Äänekosken sillan uusiminen ja liittymäjärjestelyt.

Hankkeelle ehdotetaan 15,0 miljoonan euron valtuutta ja vuodelle 2025 1,0 miljoonan euron määrärahaa. Hankkeen keskeisinä tavoitteina on parantaa liikenteen sujuvuutta ja turvallisuutta sekä tukea alueen teollisuuden kehitystä.

SUOMEN UUTISET


Lue myös


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää