
LEHTIKUVA
Ministeri Kaisa Juuso: Kouvolan yöpäivystyksen säilymisen taustalla alueen laaja väestö, psykiatrinen sairaala ja Karjalan prikaati – ”Heidän tarpeensa tulee ottaa huomioon”
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on tyytyväinen siihen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa. Ministerin mukaan lisäsäästöillekään ei ole tarvetta. - Kouvolan osalta on tehty uusia laskelmia, ja sieltä säästöjä löytyy, vaikka alueen omat arviot olivat erilaisia. Korvaavia säästöjä ei siis tarvita, koska säästötavoitteeseen on jo päästy, Juuso sanoo.
Hallituksen esitystä sairaalaverkon uudistamisesta on uudistettu lausuntopalautteen perusteella. Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi tänään tiedotustilaisuudessa sairaaloiden ja päivystyksen kokonaisuuden ja erikoissairaanhoidon työnjaon uudistamisen lausuntopalautteesta ja jatkovalmistelusta.
Esitystä muutetaan lausuntopalautteen perusteella siten, että ympärivuorokautista päivystystä voidaan ylläpitää Kouvolassa jo aiemmin linjattujen Ivalon, Kuusamon, Pietarsaaren ja Raaseporin lisäksi.
Väestöpohja suurempi kuin muissa yksiköissä
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on tyytyväinen siihen, että hallituspuolueet löysivät ratkaisun, jolla perusterveydenhuollon yöpäivystys jatkuu Kouvolassa.
Kouvolan osalta alkuperäistä esitystä päädyttiin muuttamaan etenkin siksi, että Kouvolan väestöpohja on paljon suurempi kuin muissa yksiköissä.
– Esimerkiksi Jämsässä, Iisalmessa, Raahessa ja Varkaudessa puhutaan noin 20 000 asukkaan väestöpohjasta. Kouvolassa kyse on jopa 80 000 asukkaasta käyttämässä palveluja. Lisäksi on Kuusankosken psykiatrinen sairaala sekä Karjalan prikaati, jossa on tuhansia varusmiehiä. Heidänkin tarpeensa tulee ottaa huomioon, Juuso sanoo.
Työvoitto perussuomalaisille
Lainsäädäntö tulee edellyttämään joitakin muutoksia verrattuna Kouvolan Ratamokeskuksen nykyisen yöpäivystyksen toimintamalliin.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sheikki Laakso pitää Kouvolan yöpäivystyksen säilymistä poliittisena työvoittona.
Hallituksen esityksellä tavoitellaan 26,5 miljoonan vuosittaisia säästöjä valtiontalouteen. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra totesi jo keväällä, että päätöstä yöpäivystyksen lakkauttamisesta Kouvolassa on mahdollista tarkastella uudelleen, mikäli toivottuja tuloksia ei saada.
– Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan, Purra sanoi.
Kouvolan säästöpotentiaali päivittyi
Pääministeri Petteri Orpo on edellyttänyt, että jos joitakin päätöksiä perutaan, tilalle pitää löytyä muualta korvaava säästö. Juuson mukaan lisäsäästöille ei kuitenkaan ole tarvetta Kouvolan yöpäivystyksen osalta.
– Kouvolan osalta on tehty uusia laskelmia, ja on todettu, että kyllä sieltä säästöjä löytyy, vaikka alueen omat arviot olivat erilaisia. Korvaavia säästöjä ei siis tarvita, koska säästötavoitteeseen on päästy, Juuso sanoo.
Lääkintöneuvos Sirkku Pikkujämsän mukaan Kouvolassa on ollut ainoa rinnakkainen yleislääke- ja akuuttilääketieteen päivystys. Nyt mahdollisuus jäisi yleislääketieteen tai perusterveydenhuollon päivystykseen.
– Kouvolan säästöpotentiaali on päivittynyt.
Sairaalaverkosta on säädettävä lailla
Juuso kuvaa, että sairaalaverkkokokonaisuuden tarkastelun taustalla ovat toimintaympäristön muutokset. Ensinnäkin ikääntyvien määrän kasvu on ollut voimakasta ja samaan aikaan syntyvyys on alhaisella tasolla.
– Myöskin väestön ja työvoiman keskittyminen suuriin kasvukeskuksiin jatkuu edelleen, halusimme sitä tai emme.
Uutena haasteena on myös terveydenhuollon työntekijöiden saatavuus, joka on hankaloitunut lähes kaikissa ammattiryhmissä ja kaikissa palveluissa.
– Erityisosaajia ei riitä nykyiseen sairaaloiden palveluverkkoon ja päivystystoimintojen ylläpitoon. Myös taloustilanne on haasteellinen, ja se pakottaa etsimään keinoja kustannusten kasvun hillitsemiseksi.
Kansallisesti toimivan sairaalaverkon ylläpito on kuitenkin välttämätöntä. Sen vuoksi keskus- ja yliopistollisten sairaaloiden ympärivuorokautisiin päivystystoimintoihin on varmistettava riittävä henkilöstö ja osaaminen.
– Riittävä ja osaava henkilöstö ja sen tehokas käyttö eri palveluissa auttaa hillitsemään kustannusten kasvua.
– Alueellinen päätöksenteko sairaaloista ja päätöksistä on vaikeaa. Tämän vuoksi sairaalaverkosta on säädettävä lailla. Näin voidaan varmistaa kansallisesti ehjä kokonaisuus, Juuso sanoo.

Suomen Uutiset
Lue myös
Ministeri Juuso tyytyväisenä: Kouvolan yöpäivystys säilyy
Laakso ympärivuorokautisen päivystyksen jatkumisesta Kouvolassa: Yöpäivystyksen säilyminen on työvoitto
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sirkku Pikkujämsä yöpäivystykset Sairaalaverkko Kouvola perusterveydenhuolto säästötoimet säästötavoitteet Sheikki Laakso Kaisa Juuso Riikka Purra Petteri Orpo
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen (ps.) oudoksuu oikeuden langettamaa kieltoa, joka estää Marine Le Penin osallistumisen Ranskan presidentinvaaleihin 2027. Le Pen menetti vaalikelpoisuutensa EU-varoihin liittyvien epäselvyyksien takia. EU-avustajien palkkaamiseen tarkoitettuja varoja oli tuomioistuimen mukaan käytetty Le Penin puolueen toimintaan, mikä on kiellettyä. Samalla Tynkkynen huomauttaa, että europarlamentaarikko Li Andersson järjesti alkuvuonna Suomessa festivaalin, jonka rahoitukseen hän käytti mepin viestintäavustustaan.

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi
Hallitus pyrkii yksinkertaistamaan sosiaaliturvajärjestelmää. Tavoitteena on sujuvampi, yksinkertaisempi ja työhön kannustavampi sosiaaliturvajärjestelmä. Tarkoituksena on ohjata ihminen hakemaan ensin ensisijaisia etuuksia, kuten työmarkkinatukea, jotta henkilö saadaan palvelujärjestelmän piiriin ja velvoitteiden pariin.

Antikainen: Suomi irtautuu Ottawan sopimuksesta ja panostaa turvallisuuteen – epäisänmaalliset toverit aloittivat heti myyräntyön
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vihervasemmistoa ei näytä kiinnostavan Suomen ja suomalaisten turvallisuus - saati puolustuskyky.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: “Tiesimme, että Hamas oli läsnä”
Lääkärit ilman rajoja -järjestöltä on perätty vastausta kysymykseen, miten järjestö on voinut toimia gazalaisissa sairaaloissa huomaamatta Hamasin läsnäoloa tai sairaaloissa pidettyjä panttivankeja. The Atlanticin julkaisu todentaa, että sekä terroristit että heidän asevarastonsa sairaaloissa olivat järjestön yleisessä tiedossa oleva vaiettu salaisuus.

USA:n maatalousministeriö lopetti transsukupuolisten viljelijöiden erityishankkeet – myös DEI-siemenet heitettiin roskiin
Yhdysvaltain valtionhallinnon tehostaminen jatkuu. Osana leikkauksia transsukupuolisille maanviljelijöille suunnattujen erityishankkeiden rahoittaminen on lopetettu. Tuholaistorjuntaan ei etsitä enää "monimuotoisuutta". Myös tiedostavat tomaatinsiemenet heitettiin roskiin.

Riikka Purra MTV:n puheenjohtajatentissä: Maahanmuutto laskenut Pisa-tuloksia
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nosti maahanmuuton esiin suurimpana syynä Suomen Pisa-tulosten laskemiselle eilisessä puheenjohtajatentissä.

Saksan armeijaa halutaan varustaa sodan varalta – 1 000 miljardilla saa aseita ja ammuksia, mutta mistä sotilaita?
Saksan armeijan komentajan mukaan Saksaan ja Eurooppaan kohdistuu todellinen sotilaallinen uhka. Venäjä olisi hyökkäyskykyinen saksalaisarvioiden mukaan vuonna 2029. Saksa aikoo panostaa puolustukseensa jopa yli 1 000 miljardia euroa ja laskee kuluja myös siltä varalta, jos USA jättää puolustusliiton.

Ruotsidemokraatit Narinkkatorilla: ”Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa!”
Ruotsidemokraattien ja Tanskan kansanpuolueen kansanedustajia vieraili Narinkkatorin vaalikontilla Pohjoismaiden neuvoston kokousten yhteydessä. - Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa. Pitäkää rajanne kiinni. Huolehtikaa, että asetatte oman maanne kansalaiset etusijalle! ruotsidemokraattien kansanedustaja Victoria Tiblom vetosi äänestäjiin Narinkkatorilla.

Purra tylytti oppositiota: Te pelottelette ja huijaatte kansalaisia
Eduskunnassa käytiin keskiviikkona keskustelu välikysymyksestä hallituksen lisäleikkauksista soteen ja koulutukseen liittyen. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra ihmetteli opposition vaalien alla kiihtyvää kurjuuden julistusta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää