

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) ja kansanedustaja Ville Merinen (sdp.) SuomiAreenan paneelissa keskustelemassa nuorten itsetuhoisuudesta. / MTV3
Miksi nuori vahingoittaa itseään, ja mikä ahdistukseen auttaisi? Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso pohtii keinoja ja tarjoaa ratkaisuja
SuomiAreenalla syvennyttiin erittäin kipeään aiheeseen: miksi nuortet vahingoittavat itseään. Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso osallistui ensin MTV3:n järjestämään paneelikeskusteluun yhdessä muiden asiantuntijoiden kanssa. Suomen Uutiset haastatteli Juusoa tilaisuuden jälkeen.
Juuso pitää olennaisena ongelmana sitä, että itseään vahingoittavilla nuorilla ei ole kykyjä tuota esiin kaikkia ongelmiaan. Joskus on myös kyse siitä, että nuorilta puuttuu läheiset ja luottamukselliset kontaktit joko vanhempiinsa tai muuhun lähipiiriinsä.
– He eivät pysty tai eivät osaa tuoda sitä ahdistusta ja tuskaa muulla tavalla kuin itseään vahingoittamalla eli eivät osaa verbaalisesti ilmaista itseään, eivät uskalla tai eivät osaa tai siltä puuttuu se lähipiiri, kenen kanssa voi näistä asioista puhua, Juuso pohtii.
– Meidän pitäisi ohjata nuoria niihin vaihtoehtoisiin toimintatapoihin, Opettaa, että miten selvitään ongelmista. Vanhemmat voivat oman kokemuksensa perusteella ohjata nuoria siihen, että millä tavalla elämä rakentuu ja että vaikka elämässä on vastoinkäymisiä, niistä päästään yli.
Juuso muistuttaa, että on olemassa auttavia tahoja ja verkkoterapiaa. Juuso kertoo, että psykososiaaliset interventiot ovat tulossa lainsäädäntöön.
– Ne ovat alemman tason ohjelmia, joihin pitäisi päästä helposti ilman lääkärin diagnoosia. Niihin voi päästä kouluterveydenhuollon puitteissa, sosiaalihuollosta ja terveysasemilta.
Kertovatko nuoret aikuisille, että jos heillä on itsetuhoisia ajatuksia?
Juuso muistuttaa, että nuorelle voi olla korkean kynnyksen takana kertoa vanhemmille itsetuhoisista ajatuksista. Ystäville tai sometutuille kertominen voi olla joskus helpompaa.
– Aina nuori ei kerro sitä. Ainoa keino saada se selville on uskaltaa kysyä, onko sinulla itsetuhoisia ajatuksia? Ja tätä pitäisi kysyä minusta ihan normaalisti jokaisessa terveydenhuollon kontaktissa, jos vähänkin tuntuu siltä, että on ongelmia, ahdistusta tai masennusta. Pitäisi uskaltaa kysyä ihan suoraan ja puhua näistä asioista.
Mikä nuorten ahdistukseen auttaisi?
– Periaatteessa koko yhteiskunnan tulisi miettiä tätä ongelmaa. Vanhempien tuki ja vanhempien rooli on erittäin tärkeä. Mutta myös se kouluyhteisö. Myös kaveripiiri.
– Some on yksi asia, mitä tässä haluan korostaa. Toivoisin, että nuoria ohjattaisiin pois somesta, koska se siellä vietetty aika on mielestäni liiallista. Algoritmit saattavat kiihdyttää ja vaikeuttaa ongelmia: Katsot yhden videon, jossa on väkivaltaa, ja algoritmit tuovat seuraavaksi useita videoita joissa on väkivaltaista käytöstä ja itsetuhoisuutta. Tästä mielestäni pitäisi kaikin voimin yrittää päästä eroon.
Katso myös MTV3:n paneelikeskustelu täältä >
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sebastian Tynkkynen, Harri Vuorenpää, Juhani Huopainen ja Miko Bergbom pohtivat SuomiAreenan purjelavalla aikamme suuria kysymyksiä

Hallintotyö kevenee: Yhdenvertaisuuden edistämisvelvoite varhaiskasvatuksessa halutaan siirtää ylemmälle tasolle

Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Aluehallintovirastot talkoisiin Soteri-rekisterin ruuhkan purkamiseksi
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.