

PS ARKISTO
Mielenterveyden haasteet ovat suuria ja niihin puututaan tiukalla otteella – pelkkä raha ei ratkaise ongelmaa
Kansanedustaja Jaana Strandman on äärimmäisen huolissaan mielenterveyden haasteista, jotka ovat kasvaneet merkittävästi kaikissa ikäryhmissä. Inhimillinen kärsimys on suuri ja taloudelliset vaikutukset miljardiluokkaa. Strandman näkee tärkeänä, että hallitusohjelmassa on ensimmäistä kertaa kirjattuna terapiatakuu lapsille ja nuorille.
– Mielenterveyden haasteet on pakko ottaa tosissaan ja niihin pitää puuttua tiukalla otteella. Nämä ihmiset pitää kohdata kokonaisvaltaisesti kaikkia arjen toimia tarkastellen. Suomen kannalta ei ole kestävää, että yhä suurempi määrä suomalaisia ei voi hyvin, tähdentää kansanedustaja Jaana Strandman.
Kansanedustaja Strandman on myös iloinen siitä, että vammaispalvelulain siirryttyä hallitus lisää neuropsykiatrisista haasteista kärsiville lapsille ja nuorille rahoitusta noin 20 miljoonalla eurolla. Heikoimmassa asemassa olevien lasten ja nuorten mielenterveydestä ja muusta terveydestä on kyettävä edustajan mukaan pitämään huolta myös vaikeina aikoina.
Hallitus panostaa asiaan useilla toimilla
– Hallitus tekee useita toimia parantaakseen vaikeaa tilannetta. Mielenterveysstrategian ja itsemurhien ehkäisyohjelman toimeenpanoa jatketaan. Psykoterapiakoulutusta tehostetaan ja uudistetaan. Terveyden ja hyvinvoinnin ohjelma käynnistetään, ja siihen tehtävä vuosittainen satsaus on 35 miljoonaa euroa, Strandman luettelee.
Strandman näkee, että pelkkä raha ei ole ratkaisu ongelmaan vaan täytyy löytää tehokkaat ja toimivat ratkaisumallit. Nykyisessä muodossaan palvelut ovat tarpeettoman pirstaloituneita. Kansanedustaja korostaa tutkimuksen merkitystä toimivien mallien löytämisessä. Kohtaaminen arjessa on myös äärimmäisen merkittävää, Strandman korostaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terveyden ja hyvinvoinnin ohjelma Jaana Strandman terapiatakuu neuropsykiatria vammaispalvelulaki Itsemurhat Hallitusohjelma mielenterveys Lapset ja nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Opiskelijoilta on vaadittava vastuuta myös itsestään – ”Kaikki ei tule kuin Manulle illallinen”

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Teeskentelyn ja itsepetoksen aika on ohi – ylimitoitettu sosiaalivaltion malli on tulossa tiensä päähän

Hesari pitää äärivasemmistolaisen anarkistihörhön hyökkäystä perussuomalaisten syynä – Halla-aho: “Onpa taas kertakaikkisen hämmentävää”

Antikainen tyrmistyi translain läpimenosta: ”Seuraavaksi vihervasemmisto aikoo ulottaa lain koskemaan myös lapsia ja nuoria”

Maahanmuuttopolitiikan hintaa maksavat nyt lapset – ”Suomi on aikaisempaa turvattomampi ja vaarallisempi maa erityisesti lapsille ja nuorille”

Tulevaisuuden osaaminen tehdään koulutuksella – hallitus panostaa merkittävästi koulutukseen ja osaamistaidon parantamiseen

Lasten ja nuorten terapiatakuu etenee
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää