

KUVAKAAPPAUS/YLE
Leena Meri: Toimivaa hyvinvointiyhteiskuntaa ei voi olla, jos talous ei ole terveellä pohjalla
Eduskuntavaaleissa perussuomalaisten kokonaiskannatus nousi yli 20 prosenttiin, eli useampi kuin joka viides äänestäjä antoi tukensa perussuomalaisille. Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Leena Meri katsoo, että eduskuntavaalin tulos oli vahva osoitus tyytymättömyydestä Sanna Marinin (sd.) hallituskaudella harjoitettuun politiikkaan.
Leena Meri katsoo, että kansan kyllästyminen nykymenoon näkyy vaalin lopputuloksesta.
– Näin siitäkin huolimatta, että SDP ei suoraan joutunut kärsijäksi, vaan äänestystulos osui pitkälti muihin hallituspuolueisiin. Viesti oli kuitenkin selvä: Tästä politiikasta ei ole pidetty, Meri sanoo. Hän oli eilen Ylen A-studiossa analysoimassa vaalitulosta edustajakollegoidensa Antti Häkkäsen (kok.) ja Antti Lindtmanin (sd.) ohella.
Meri korostaa, että ensimmäistä kertaa perussuomalaisten kokonaiskannatus nousi yli 20 prosenttiin, eli useampi kuin joka viides äänestäjä antoi tukensa perussuomalaisille. Lisäksi puoluejohtaja Riikka Purra nousi koko maan äänikuningattareksi päihittäen äänimäärässä jopa pääministeri Sanna Marinin.
– Se oli selvä mandaatti, vaikka ykköspaikkaa puolueena emme saaneetkaan. Kansa selvästi kuitenkin halusi äänestää myös pääministeristä.
Maahanmuuttopolitiikkaa pakko alkaa kiristää
Hallitustunnustelut aloittaa pääsiäisen jälkeen kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo. Meri toteaa, että perussuomalaiset on valmis yhteistyöhön, kunhan perussuomalaisille tärkeiden asioiden edistäminen, kuten maahanmuuttopolitiikan kiristäminen, onnistuu.
– Perussuomalaisille yksi kynnyskysymys on puuttuminen humanitaarisen maahanmuuton edellytyksiin ja kiristyksien tekeminen pohjoismaisen tason mukaiseksi. Lisäksi katsomme, että sosiaaliturvaan nojaavaa, työperäiseksi sanottua maahanmuuttoa tulee hillitä.
Perussuomalaiset haluaa myös leikata toissijaisista julkisista menoista. Perussuomalaisten arvion mukaan leikkaustarve alkavalla kaudella on 2,5-3,5 tai jopa 4 miljardia. Perussuomalaiset esittää kuitenkin muitakin toimia kuin vain leikkauksia, kuten esimerkiksi veropohjan laajennuksia suursäätiöiden yhdistysten kohdalla.
Perussuomalaiset ei leikkaa sotesta
Lindtman heitti, että mikäli kokoomus haluaa ”oikeudenmukaista” linjaa, silloin kokoomuksen tulisi valita hallitukseen SDP perussuomalaisten sijaan.
SDP usein korostaa terveydenhuollon ja koulutuksen merkitystä. Meri huomautti, että perussuomalaiset eivät suinkaan olisi leikkaamassa koulutuksesta tai sotesta.
– Ehkä tässä kohtaa ei pitäisi moittia muita epäoikeudenmukaisiksi, koska yhdenkään puolueen ohjelmissa ei sellaista lue.
Sopeutukset kansan toiveiden mukaisesti
Meri sanoi, että mikäli perussuomalaiset on mukana seuraavassa hallituksessa, puolue on valmis ottamaan valtiovarainministerin tehtävän.
Sopeutuksia ja leikkauksia voidaan tehdä myös kansalaisten toiveiden mukaisesti.
– Kyse on siitä, mistä leikataan ja mitä verotetaan enemmän. Vaaleja ennen on julkaistu laajoja tutkimuksia, joista käy ilmi, että menokohteista esimerkiksi kehitysapu, haitallinen maahanmuutto, hallinto ja Yle-vero ovat kansan hyväksymiä kohteita leikkauksille.
– Nämä vastaavat myös perussuomalaisten näkemyksiä. Meillä ei voi olla toimivaa hyvinvointiyhteiskuntaa, jos talous ei ole terveellä pohjalla.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- haitallinen maahanmuutto eduskuntavaalit 2023 perussuomalaisten kannatusprosentti sopeutustoimet hyvinvointiyhteiskunta vaalitulos humanitaarinen maahanmuutto Antti Häkkänen Yle-vero Maahanmuuttopolitiikka Riikka Purra Antti Lindtman Sanna Marin Leena Meri Petteri Orpo leikkaukset perussuomalaiset SDP talous Kokoomus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Riikka Purra: Rakas Suomi, mikä on kaikkein tärkeintä

Demarit haluaa verottaa yhä lisää – Purra: Veronkiristyksillä flirttailu on huolestuttavaa – ”Ostovoiman heikentäminen vain näivettää taloutta”

Purra moittii Marinin hallitusta siitä, että se ei kykene luopumaan mistään: ”Jokainen hallituspuolue saanut omat lempilehmänsä”

Perussuomalaiset haluaa viedä suomalaista maahanmuuttopolitiikkaa Tanskan mallin suuntaan – ”Tavoitteena nolla turvapaikanhakijaa”

Jos kaipaat lisää velkaa ja lisää veroja, äänestä demareita – Sanna Marinin mielestä palkasta ei saa jäädä mitään säästöön

Vigelius: SDP voisi ottaa maahanmuuttopolitiikassa oppia Tanskan sosialidemokraateilta

Valiokuntien puheenjohtajuudet jaettu – ”Perussuomalaisten politiikan ydin tulee esille valinnoissa hyvin”

Katso perussuomalaisten vastaukset hallitustunnustelijan kysymyksiin

Perussuomalaiset: Suomi ei saa hyväksyä eikä edistää EU:n uutta yhteisvelkaa tai tulonsiirtopaketteja
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää