Artikkeli kuva

RUUTUKAAPPAUS/YLE

Perussuomalaisten Meri esitti Yle-veron poistoa, demarikansanedustaja älähti – vetoaa sananvapauden kaventumiseen

22.08.2018 |14:17

Perussuomalaisten Leena Meri ehdotti, että Ylen ohjelmisto laitettaisiin maksukortin taakse niin, että jatkossa ohjelmista maksaisivat vain ne, jotka niitä katsovat ja muut vapautettaisiin kaikista maksuista. Tämä ei sovi ainakaan demarileirille.

SDP:n kansanedustaja Ilkka Kantolan mukaan Meren ehdotus on “raju ja käsittämätön irtiotto, joka merkitsisi sananvapauden oleellista kaventumista suomalaisessa yhteiskunnassa.” Kantolan näkemyksiä esitteli Verkkouutiset.

“Koskaan et muuttua saa”

Meren mukaan Kantolan purkaus on vähintäänkin erikoinen.

– Koskaan et muuttua saa. Ei saa ehdottaa mitään uutta tai on kummallinen, Meri kirjoittaa Facebookissa.

– Eikö politiikka ole sitä, että saa esittää omia ideoita muilta kysymättä? Vai onko tarkoitus, että olemme kaikki samaa mieltä sellaisista asioista, joista SDP haluaa, että ollaan samaa mieltä?

Rasti ruutuun veroilmoituksessa

Meri pitää Yle-veroa vanhentuneena ja esittää, että Ylen ohjelmatuotanto tulisi siirtää maksukortin taakse.

– Muutenkin voisi olla enemmän vapautta valita mistä maksaa. Esimerkiksi tämä olisi toteutettavissa niin, että jos haluat maksaa Yle-veroa, niin laitat rastin ruutuun veroilmoituksessa.

Joutuisi huomioimaan katsojien toiveet

Meren esittämässä uudistuksessa Ylen tulot väistämättä laskisivat rajusti. Meri näkee tässä kuitenkin myös hyviä puolia.

– Yle joutuisi sitten monipuolisemmin huomioimaan ohjelmatuotannossaan, mitä kansalaiset todella haluavat.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää