Artikkeli kuva

Media käynnisti ajojahdin, mutta jäi itse oman lokalastinsa alle – “Jäi rysän päältä kiinni”

22.09.2016 |22:55

– On noloa, että MTV:n politiikan toimituksen esimies Timo Haapala jää kiinni rysän päältä kiinni palturin puhumisesta, toteaa Timo Soini (ps.) blogissaan.

Maikkarin pomo Haapala oli esittänyt aiemmin tänään, että hallitusryhmien välillä olisi ollut skismaa liikennekaaren takia. Sekä Sipilä että Soini tyrmäsivät väitteet.

– Hallitus ei ollut hajoamassa liikennekaareen. Pääministeri Sipilä ei ole moittinut minua sanallakaan vaan oli tyytyväinen ratkaisun löytymisestä, joka kelpasi myös eduskuntaryhmällemme. Kehusta tuli kohu, Soini selvittää.

Hän katsoo, että perussuomalaisiin on kohdistettu lokakampanja. Sitä on ajettu myös rasistileimaamisen kautta.

– Rasistibrändääminen ei toimi, koska valhe ei kanna. Perussuomalaiset oli vaaleissa Suomen toiseksi suurin puolue. Saimme yli puoli miljoonaa ääntä. Se ottaa vieläkin koville. Perussuomalaisten vastustajat alkavat selvästi turhautua.

Hallitus sai aikaan KiKy-sopimuksen, budjetin, liikennekaaren ja toteuttaa kunnon verohelpotukset. Maahanmuuttopolitiikka on parantunut, Soini listaa.

– Harmittaahan tuo. Tällä hallituksella on aikaa vielä noin 940 päivää ennen seuraavia eduskuntavaaleja. Hallituksen kaatajille voi aika käydä pitkäksi. Turhautuminen on suurta ja pata kuplii. Me olemme isänmaallinen puolue.

– Valhe on aseena tehoton. Perussuomalaisten on annettava voimakas vastaisku valhepropagandalle. Totuus on suurin voima. Kentälle vaan, Soini kannustaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää