

Media jatkaa Trumpin demonisointia toisen salamurhayrityksen jälkeenkin – Trump: “En luovuta ikinä!”
Donald Trump on joutunut jo toisen salamurhayrityksen kohteeksi parin kuukauden sisällä. Tapaus on herättänyt keskustelua siitä, ovatko Trumpin turvatoimet riittävällä tasolla. Media ja vastapuoli ovat toistuvista murhayrityksistä huolimatta jatkaneet Trumpin demonisointia.
Presidenttiehdokas Donald Trump joutui sunnuntaina jälleen salamurhayrityksen kohteeksi. Trump päätyi sala-ampujan tähtäimeen ollessa pelaamassa golfia omistamallaan golfkentällä Floridassa. Kenttää ympäröivään pensaikkoon piiloutunut sala-ampuja oli työntänyt kiikarikiväärinsä piipun kentän verkkoaidan läpi. Onneksi salaisen palvelun turvamiehet havaitsivat ampujan ajoissa.
Salamurhayrityksestä epäilty 58-vuotias mies on FBI:n hallussa. Epäilty on demokraattien kannattaja ja Trumpin vastustaja. Hänet tunnetaan kiivaana Ukrainan tukijana, joka vietti useita kuukausia Ukrainassa yrittäen päästä taistelemaan rintamalle. Häntä ei kuitenkaan hyväksytty vapaaehtoisjoukkoihin puuttuvan sotilaskokemuksen ja korkean iän takia.
Trump: “Mikään ei pysäytä minua!”
Donald Trump lähetti heti välikohtauksen jälkeen kannattajilleen viestin kertoakseen olevansa kunnossa.
– Laukauksia ammuttiin lähelläni, mutta ennen kuin huhut lähtevät liikkeelle, halusin teidän kuulevan tämän ensin: olen turvassa ja kunnossa, Trump kirjoitti sähköpostissa.
– Mikään ei pysäytä minua. En luovuta ikinä!
Myöhemmin Trump kiitti omassa sosiaalisessa mediassaan salaisen palvelun turvamiehiä ja paikallispoliiseja hyvästä työstä.
– Aivan loistavaa työtä, Trump kirjoitti. Kyllä nyt kelpaa olla amerikkalainen.
Onko Trump saanut riittävästi turvamiehiä?
Yhdysvalloissa entiset presidentit ja heidän puolisonsa ovat oikeutettuja salaisen palvelun henkilösuojaukseen loppuelämänsä ajan. Donald Trumpin kohdalla suojelun tarve on ollut korkeampi kuin monilla muilla ex-presidenteillä, koska hän pyrkii nyt uudelle kaudelle.
Maassa keskustellaankin nyt siitä, onko Trump saanut riittävästi turvamiehiä suojakseen. Toimittaja ja poliittinen kommentaattori Mark Levin syyttää Fox Newsin haastattelussa Bidenin hallinnon poliitikkoja siitä, että nämä eivät ole järjestäneet riittäviä resursseja Trumpin suojeluun ja salamurhayritysten selvittämiseen.
– Ei riitä, että twiittaa ja tuomitsee kaiken poliittisen väkivallan, Mark Levin sanoo.
Edellisestä salamurhayrityksestä vain pari kuukautta
Edellisestä Trumpiin kohdistuneesta salamurhayrityksestä on vain pari kuukautta. Trump yritettiin murhata 13. heinäkuuta kampanjatilaisuudessa Pennsylvaniassa. Trump vältti kuoleman täpärästi ja sai osuman korvaansa. Yksi yleisössä ollut Trumpin kannattaja sai surmansa ja kaksi haavoittui vakavasti. Sala-ampuja kuoli salaisen palvelun tarkka-ampujan luoteihin.
Ensimmäisen salamurhayrityksen jälkeen salaisen palvelun johtaja Kimberly Cheatle joutui eroamaan. Sen jälkeen Trumpin turvatoimia on parannettu.
Ensimmäisen murhayrityksen tutkinta on takerrellut pahasti. Epäillyn taustoista ja motiivista ei ole saatu juuri minkäänlaista selkoa. Eilen tapahtuneen murhayrityksen epäillystä sen sijaan on julkaistu huomattavan paljon tietoa hyvin nopeasti.
Kamala Harris: “Trump on uhka demokratialle”
Donald Trumpia kohtaan on tehty kaksi murhayritystä kahdessa kuukaudessa. Hänen vastaehdokkaansa Kamala Harris on väittänyt useaan otteeseen, että Trump on uhka demokratialle. Moni muu saattaisi kuitenkin pitää demokraattisten vaalien ehdokkaaseen kohdistuvia salamurhayrityksiä suurempana uhkana demokratialle.
Kamala Harris ei ole ainoa, joka on esittänyt Donald Trumpin pahana ihmisenä ja uhkana. Trumpiin on kohdistunut valtava määrä vihapuhetta valtamediassa. Häntä on demonisoitu, dehumanisoitu ja kutsuttu uudeksi Hitleriksi.
Valtamedia jatkaa Trumpin demonisointia
Kaikesta tästä mediassa tapahtuneesta vihapuheesta ja demonisoinnista huolimatta monet toimittajat ja asiantuntijat kehtaavat yhä – vielä toisenkin salamurhayrityksen jälkeen – yrittää esittää asiat sellaisessa valossa, että murhayritysten kohteeksi joutuminen on Trumpin oma vika.
Iltalehden haastattelema Ulkopoliittisen instituutin tutkija Maria Lindén ei usko, että ampujan profiili istuisi kovin hyvin Trumpin rakentamaan narratiiviin, jossa Trump syyttää demokraatteja itseensä kohdistuvasta poliittisesta väkivallasta. Lindénin mukaan republikaanit syyllistyvät väkivaltaiseen retoriikkaan demokraatteja enemmän.
Republikaanien väkivaltainen retoriikka näyttää kuitenkin jäävän puheen tasolle. Näissä presidentinvaaleissa demokraattien ehdokkaisiin Joe Bideniin ja Kamala Harrisiin ei ole kohdistunut yhtään murhayritystä.

SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kimberly Cheatle Mark Levin salamurhayritys Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Maria Lindén Dehumanisointi Joe Biden demonisointi Kamala Harris Donald Trump Vihapuhe
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Donald Trump läksytti Saksaa energiariippuvuudesta Venäjään – Helsingin Sanomat väitti perään Trumpin olevan Euroopalle suurempi ongelma kuin Venäjä

Medialla kummallisia kommentteja Donald Trumpin salamurhayrityksestä – CNN uutisoi aluksi ”kaatumisesta”, Suomen media tarttui ”republikaanien kannattajaan”

CNN-pomo kertoi pyrkineensä vaikuttamaan presidentinvaaleihin tarkoitushakuisilla propagandauutisilla – kehuskelu tallentui salaa kuvatulle videolle

Jopa CNN myöntää: Bidenin henkisten kykyjen heikkenemisestä olisi voitu raportoida paremminkin
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat

Sakari Puisto: Pääomamarkkinoille tarvitaan laajuutta ja syvyyttä

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää