

MATTI MATIKAINEN
Mauri Peltokangas nousi kansanedustajaksi hurjalla äänimäärällä: ”Suuri kiitos kaikille äänestäjille”
Vaasan vaalipiiristä eduskuntaan noussut Mauri Peltokangas keräsi hurjan äänimäärän. Sunnuntai-iltana, kun ääniä oli laskettu 99 prosenttia, Peltokangas oli saanut jopa 13 101 ääntä, mikä on perussuomalaisista kolmanneksi eniten. Edelle menivät Jussi Halla-aho ja Ville Tavio.
– Olen erittäin kiitollinen kaikille äänestäjille, jotka lähtivät äänestämään Suomea takaisin ja antoivat tukensa perussuomalaisten linjalle, Peltokangas sanoo.
Hän ei osaa sanoa, mistä poikkeuksellisen suuri henkilökohtainen vaalimenestys on seurausta.
– Olen vain tehnyt duunia puolueen hyväksi. Äänet tulevat puolueelle, ja olen tyytyväinen jos olen omalta osaltani auttanut perussuomalaisia hyvään tulokseen.
Äänestäjät samaa mieltä perussuomalaisten kanssa
Ennakkoäänten perusteella perussuomalaisille irtosi neljäs paikka, mutta varsinaisen vaalipäivän ääntenlaskennan perussuomalaiset toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Puolen yön aikaan kannatus oli jo 17,5 prosenttia.
– Tällainen tulos kertoo siitä, että äänestäjät ovat samaa mieltä perussuomalaisten kanssa. Perussuomalaisten politiikalle on tilausta, Peltokangas sanoo.
Suomesta tehtävä turvallinen
Seuraavalla eduskuntakaudella Suomella on edessään suuria haasteita, joista Peltokangas nostaa esille heikentyneen turvallisuustilanteen.
– Suomesta on tehtävä jälleen turvallinen maa kaikille. Jokainen varmasti ymmärtää, mitä tarkoitan ja mistä syistä turvallisuus on laskenut, Peltokangas sanoo.
Hän arvelee, että edessä on myös paljon työtä edellisen hallituksen sote-sotkujen siivoamisessa.
– Miksi ihmeessä hallitus lähti rikkomaan jo valmiiksi hyvin toimivia palveluita? Peltokangas päivittelee.
Politiikka kansalaisille läpinäkyväksi
Peltokangas uskoo, että perussuomalaiset saa hyvän ja tiiviin eduskuntaryhmän, joka puolustaa vahvasti suomalaisten etua eduskunnassa. Peltokangas lupaa myös tehdä lakialoitteita sekä tiedottaa jatkossa äänestäjille asioiden etenemisestä eduskunnassa.
– Mielestäni politiikkaa pitäisi muutenkin tehdä enemmän läpinäkyväksi kansalaisille. Äänestäjille pitää entistä paremmin kertoa, millaisia aloitteita kansanedustaja on tehnyt, miten asiat ovat edistyneet tai miksi ne ovat tyssänneet.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eduskunnassa jatkava Teuvo Hakkarainen: ”Tämä on suuri voitto”

Videoillaan miljoonayleisön tavoittava Mauri Peltokangas: Suomessa terrori-iskuja vastaan taistellaan paapomalla, selittelemällä ja voivottelemalla

Terrori-iskun vuosipäivänä Turun muistotilaisuudessa puhunut Mauri Peltokangas: “Olemme käännekohdassa”

Pirkanmaalta eduskuntaan noussut Veikko Vallin: Perussuomalaisten voitto oli nähtävissä vaaliteltoilla jo etukäteen
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää