Artikkeli kuva

Mattila: Sisäinen turvallisuus uusien haasteiden edessä

19.05.2016 |14:21

Valtioneuvoston selonteko sisäisestä turvallisuudesta on valmistunut. Se tulee eduskunnan käsittelyyn ensi tiistaina.

– Kun edellinen eduskunta edellytti valtioneuvostolta sisäisen turvallisuuden selontekoa, se tehtiin toisenlaisessa turvallisuustilanteessa kuin nyt eletään. Turvallisuuteen liittyvät haasteet ovat nyt erityisen ajankohtaisia, toteaa hallintovaliokunnan puheenjohtaja, perussuomalaisten kansanedustaja Pirkko Mattila.

Maailman kriisit vaikuttavat

Sisäisen turvallisuuden selonteon laatimista aikaistettiin ja päätös oli oikea. Maailman kriisit vaikuttavat voimakkaasti myös Suomeen. Viime vuonna Suomi vastaanotti EU-maista neljänneksi eniten turvapaikanhakijoita. Ulko- ja turvallisuuspoliittisessa ympäristössä on tapahtunut huolestuttavia muutoksia, joista esimerkkinä Euroopassa viime aikoina tapahtuneet terrori-iskut.

– Sisäisen turvallisuuden strategian tulee olla työkalu, jonka avulla meidän päättäjien on mahdollista huolehtia kansalaisten turvallisuudesta. Se ei ole suunnitelma, joka kertoo vähennettävien virkamiesten määrän, painottaa Mattila.

– Haluamme pysyä maailman turvallisimpana maana. Ulko- ja turvallisuuspolitiikan ja puolustuspolitiikan lisäksi tarvitaan laaja näkemys kokonaisturvallisuudesta, ja sen on perustuttava tosiasioihin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää