

PS ARKISTO
Matkailu- ja ravintola-ala närkästyi 1 600 euron tulorajasta työperäisille maahanmuuttajille – Bergbom: ”Pitäisi olla lähtökohta, kun mennään työelämään kiinni”
Perussuomalaisten kansandustaja Miko Bergbom toteaa, että uudella 1 600 euron tulorajalla pyritään puuttumaan siihen, että jatkossa ei enää harjoitettaisi sellaista työperäistä maahanmuuttoa, joka ei ole Suomen julkiselle taloudelle eikä suomalaiselle veronmaksajalle kannattavaa.
Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan ei ollut yllättävää, että uudistus herätti suurta vastustusta eduskunnassa, mutta myös matkailu- ja ravintola-alalla 1 600 euron tulorajaa työperäisille maahanmuuttajille on vastustettu näkyvästi.
Bergbom kertoo lukeneensa ravintola-alan edunvalvontajärjestön MaRa:n johtajan lausuntoja, joissa valitellaan halpatyövoiman saatavuuden vaikeutumista.
Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRan toimitusjohtaja Timo Lappi myöntää asian yllättävän suoraan.
– Ravintola-alan pomo sanoi Iltalehdelle, että kyllähän se näin on, että jos kolmansista maista tulee ravintola-alalle töihin, niin ei sillä palkalla Suomessa tule toimeen. Mutta hänen mukaansa sitä varten on sosiaalitukia, kuten asumistukea ja muita elementtejä, joita voidaan tuoda rinnalle.
– Niin, tässähän on kyse siitä, että yritykset siirtävät osan työvoimakustannuksista suomalaisen veronmaksajan maksettavaksi, ja näin on tähän saakka toimittu. Ja tästä oltiin vihaisia, että ei tämä nyt näin voi mennä, että jatkossa yrityksissä joudutaan antamaan työntekijöille työtunteja ja myös sellainen palkka, jolla Suomessa tulee toimeen. Lähtökohtaisesti ajattelen itse, että tämä (tuloraja) pitäisi olla lähtökohta, kun mennään työelämään kiinni. Erityisesti siinä tilanteessa, jos tämä työntekijä tuodaan toiselta puolelta maapalloa, Bergbom sanoo.
Maahanmuuttajalle Suomeen tulo on elintasoloikka
Bergbom toteaa, että ulkomailta Suomeen saapuvan matalapalkkatyöntekijän näkökulmasta, Suomeen saapuminen on yleensä aina elintasoloikka, jos esimerkiksi 100 euron kuukausituloilta voi nousta Suomessa 400 euron tuloille.
Laskun kuitenkin maksaa lopulta suomalainen veronmaksaja, Bergbom huomauttaa. Kansanedustaja viittaa etenkin maahanmuuttajien suhteelliseen yliedustukseen Kela-tukien saajina.
– Suomalaisen yhteiskunnan näkökulmasta laskun maksaa suomalainen veronmaksaja. Ja eihän tällaista voida enää jatkaa. Nyt tilanne kuitenkin muuttuu, ja tällä pyritään puuttumaan siihen, että sellainen työperäinen maahanmuutto, joka ei ole Suomen julkiselle taloudelle kannattavaa ja sitä kautta suomalaiselle veronmaksajalle kannattavaa, niin sellaista ei jatkossa myöskään enää harjoitettaisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- matkailu- ja ravintola-ala Timo Lappi MaRa työperäinen maaahanmuutto Miko Bergbom tuloraja matalapalkka-alat veronmaksajat tulonsiirrot halpatyövoima
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oppositio hamuaa kehitysmaista lisää halpatyövoimaa, vastustaa paikallisen sopimisen maltillisia muutoksia – Purra huomauttaa ristiriidasta: “Kaikkein hulluinta on..”
Puheenjohtaja Riikka Purra oudoksuu opposition ristiriitaisia väitteitä paikallisesta sopimisesta.

Maahanmuutto muokkaa Suomea peruuttamattomasti – valtaosa tulijoista työllistyy heikosti, jos edes ollenkaan

Helsingin kaupungin elinkeinojohtaja intoilee maahanmuuton kasvusta – vaikka moni tulija ei pysty elättämään itseään

Valtiovarainministeri Purra: Työperäinen maahanmuutto ei ratkaise ikääntyvän väestön ongelmia – Suomessa on liikaa ihmisiä työvoiman ulkopuolella
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.