Artikkeli kuva

Heikki Saukkomaa

Maria Lohela valittiin odotetusti jatkokaudelle eduskunnan puhemieheksi

01.02.2017 |12:48

Eduskunta valitsi odotetusti Maria Lohelan (ps.) jatkamaan puhemiehenä. Hän on toiminut puhemiehenä vuodesta 2015 alkaen. Äänestys suoritettiin perinteisesti lippuäänestyksellä.

Lohelan saama kannatus oli vahvaa, hän sai 133 ääntä. Hänet valittiin käytännössä yksimielisesti, sillä muutamat muut äänet olivat ilmeisesti protesti- tai huumoriääniä, joita oppositioryhmät antavat mielellään.

Teuvo Hakkarainen (ps.) sai kaksi ääntä sekä Pertti Salolainen (kok.), Pirkko Mattila (ps.), Lea Mäkipää (ps.), Pentti Oinonen (ps.) ja Markus Mustajärvi (vas.) yhden äänen kukin. 31 edustajaa äänesti tyhjää.

Varapuhemieheksi valittiin Mauri Pekkarinen (kesk.) ja Arto Satonen (kok.)

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää