Mäntylä vastustaa Sallan sote-palveluiden ulkoistamista

09.09.2013 |16:09

Perussuomalaisten Sallan valtuustoryhmä vastustaa Sallan sote-palveluiden ulkoistamista. Perussuomalaisten toinen varapuheenjohtaja Hanna Mäntylä osallistuu tänään asian valtuustokäsittelyyn.

JHL vastustaa ulkoistamista

Julkisten ja hyvinvointialan liitto JHL asettui jo aiemmin päivällä vastustamaan ulkoistamista. Sallan kunnanhallitus esittää, että sote-palvelujen ulkoistamisesta tilataan selvitys. Samalla kunta pyytäisi tarjoukset palvelujen tuottamisesta.

JHL:n Sallan yhdistyksen ja Lapin alueryhmän mukaan kunta ei voisi enää perääntyä, kun se on pyytänyt tarjouksia yksityisiltä palveluntuottajilta.

Hankintalaki estää kunnan linjauksen

Hanna Mäntylä vahvistaa JHL:n olevan oikeassa: hankintalaki, sen soveltamisohjeet ja soveltamisen ennakkopäätökset sanovat selvästi, ettei kunta voi perua yksityistämistä, kun tarjouskilpailuun asti on mennyt.

– Se tarkoittaa, että sitä ennen on tehty sitova päätös siitä, että yksityistäminen toteutetaan. Jos päätöstä ei ole tehty, pitää asia selvittää eri tavalla kuin tarjouskilpailulla.

Mäntylä toivoo, että kilpailutusesitys kaatuu illan valtuuston kokouksessa. Hän toteaa, että kunta on valmistellut ulkoistusasiaa salakähmäisesti ja puutteellisesti. Tilanteen kartoitus on jätetty tekemättä, eikä laskelmia ole nähty.

– Valtuustolle on annettu puutteellista tietoa niin, että emme ole tienneet riittävän hyvin, millaista päätöstä olemme ryhtymässä tekemään, Mäntylä toteaa.

– Perussuomalaisten ryhmä vastustaa ulkoistamista ehdottomasti, Mäntylä vakuuttaa.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää