

Sydsvenskan
Viikon 52/2016 luetuin
Ruotsalaisprofessori pillastui pedofiliraiskaajan tuntomerkkien paljastamisesta: “Ovat ennenkuulumattoman stereotyyppisiä ja ruokkivat ennakkoluuloja”
Ruotsin etelärannkolla Malmössä on vuoden aikana kirjattu jo 33 raiskausta, uhreista kahdeksan on lapsia. Tapaukset ovat selvittämättä. Poliisi ei usko, että kaikki rikokset olisivat saman henkilön tekemiä, mutta on mahdollista, että Malmössä liikkuu pedofiilinen sarjaraiskaaja. Jännittyneestä tilanteesta raportoi Sydsvenskan Nyheter.
Raiskauksia tutkii poliisin 14-henkinen erikoisyksikkö. Ryhmässä on monen eri alan asiantuntijoita, jotka pyrkivät systemaattisesti löytämään yhteisiä piirteitä rikoksissa ja profiloimaan tekijää. Työ on hidasta ja ainakin toistaiseksi se on mennyt enemmän tai vähemmän mönkään.
Poliisi päätyi lopulta antamaan tuntomerkit, jotka koskevat ainakin yhtä epäiltyä. Epäilty tekijä on mies, iältään 19-26-vuotias ja pituudeltaan 165-170cm. Hänellä on suuret korvat, iso nenä, parranpätkä, vaaleanruskea iho ja tumma, kihara tukka. Mies ei myöskään puhu ruotsia.
Jerzy Sarnecki, kriminologian professori Tukholman yliopistosta on pillastunut poliisin tavasta kuvailla epäiltyä:
– Näyttää siltä, että poliisi on epätoivoinen ja umpikujassa tutkimustensa kanssa.
– Epäillystä annetut tuntomerkit ovat ennenkuulumattoman stereotyyppisiä ja ruokkivat ennakkoluuloja, professori jyrähtää ja muistuttaa, että tuntomerkit on saatu vain yhdestä lähteestä ja että tekijää kuvaillut henkilö on lapsi.
– Nyt on sitten olemassa suuri riski siitä, että tämän takia yhteiskunnallinen ilmapiiri jatkaa kiristymistään.
Poliisi suhtautuu arvosteluun tyynesti ja ilmoittaa kuulustelevansa henkilöitä myös muilla perusteilla kuin tuntomerkein. Tällöin kyseeseen tulee erityisesti epäillyn rikoshistoria, jos hän on aiemmin syyllistynyt vastaavan kaltaisiin rikoksiin.
Poliisi on ottanut käyttöön myös vihjepuhelimen. Vihjeitä on tullutkin ja myös sellaisia, joiden poliisi usko vievän tutkimuksia eteenpäin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Lellivauvavirkailijat” hankaloittavat pakolaisten käännyttämistä Ruotsissa – Raportti: “Empatia menee liian pitkälle”

Komisarion mitta tuli täyteen Ruotsissa – maahanmuuttajien rikoksista kirjoittaneen veteraanipoliisin avautumista kommentoidaan jo pääministeritasolla
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää