

Liikennelentäjä Petteri Tarna DC3-koneen ohjaimissa Malmilla. / Jukka Mauno
Malmin lentokentän tulevaisuus on miehittämättömissä koptereissa
Suomen Ilmailuliiton puheenjohtaja Petteri Tarma hämmästelee viranomaisten ja luottamusmiesten lyhytnäköisyyttä kaavoitusasioissa. Ihmiskunta on suurten muutosten edessä ja Malmin lentokentällä olisi tässä rytäkässä luonteva rooli. Tulevaisuuden ilman lentäjää liihottavat laitteet ovat pian arkea ja ne tarvitsevat tukikohdan. Malmin lentokenttä on kuin tehty tätä tarkoitusta varten.
Maailma muuttuu niin, ettei hitaampi meinaa perässä pysyä. Liikkuminen paikasta toiseen on joutumassa suuren myllerryksen kohteeksi. Ilman kuljettajaa liikkuvat laitteet tulevat pörräämään myös ilmaan. Tämä edellyttää mittavia toimenpiteitä, jotta täällä Pohjolassakin pysytään kehityksen kelkassa.
Suomen Ilmailuliiton puheenjohtaja Petteri Tarmaa ihmetyttää Malmin lentokentän kohtalosta puhuttaessa se, miksi kentän uudet mahdollisuudet on jätetty tutkimatta. Malmilla voisi olla merkittävä rooli Helsingin ja koko Suomenkin tarpeita ajatellen.
Tarma katsoo maailmaa ja Malmin lentokentän kohtaloa puhtaasti asiantuntijan näkökulmasta. Hänen mukaansa ilmailu on rajusti muuttumassa, kun lentäjät jäävät pois ainakin pienemmistä koneista.
Liikennelentäjä Petteri Tarma ihmettelee, miksei Malmin hyödyntämistä ole edes haluttu selvittää.
-Tulevaisuudessa tullaan aivan varmasti tarvitsemaan miehittämättömiä ilma-aluksia, myös viranomaiskäyttöön. Enkä puhu nyt leluista, vaan henkilöauton kokoisista oikeista ilma-aluksista, joilla voidaan tehdä viranomaisille kuuluvia tehtäviä.
Tarman mukaan tulevaisuuden lentolaitteissa on sähkömoottorit eivätkä ne siten pidä suurta meteliä itsestään. Mutta ne vaativat tilaa.
-Malmi voisi tulevaisuudessa tälläisten koneiden tukokohtana. Niitä ei voi sijoittaa Helsinki-Vantaalle, koska lentotoiminta siellä yhä vaan vilkastuu. Sen kapasiteetti ei yksinkertaisesti riitä.
-Uskon, että viimeistään 20 vuoden kuluttua kadutaan sitä, että tälläinen 80 miljoonan valmis infra, joka meillä tässä on olemassa, pannaan matalaksi. Ymmärtäisin sen, jos tämä olisi ainut rakennuspaikka Helsingissä.
– Hölmöläisten hommaa, sanoo Suomen Ilmailuliiton puheenjohtaja ja liikennelentäjä Petteri Tarma.
Malmin säilyttämistä puolustavat Marko Kempas, Mika Raatikainen, Eero Kallinen, Markku Saarikangas ja Jari Roine pohtivat videolla keinoja, joilla kenttä voitaisiin pelastaa.
Malmin lentokenttää puolustavat aktiivit keräävät nimiä kansalaisaloitteeseen. Aloitteen on allekirjoittanut kahdessa viikossa yli 24 000 ihmistä.
JUKKA MAUNO
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mika Raatikainen manaa Malmin lentokentän kohtaloa – “Valtuustohistoriani synkin kokous”

Kansainväliset asiantuntijat: Malmin lentokenttä säilytettävä kulttuuriperinnön helmenä

Perussuomalaiset barrikadeilla Malmin lentokentän pelastamiseksi
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää