

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Malli löytyi Saksasta: Ruotsin poliisi yrittää käännyttää 8–12-vuotiaat lapset pois järjestäytyneen rikollisuuden polulta
Rikollisjengit rekrytoivat mielellään lapsia ja teettävät näillä kauheuksia, koska lapset eivät joudu rikollisoikeudelliseen vastuuseen teoistaan. Varsinainen konna voi pysytellä piilossa lapsen selän takana. Nyt Ruotsin poliisi kokeilee saksalaista ”Kurve kriegen” -toimintamallia kääntääkseen kehityksen suunnan.
Lopettaakseen jo vuosia maata piinanneen väkivaltaisuuksien aallon Ruotsin keskusrikospoliisi on kääntänyt katseensa Saksaan. Ruotsalaiset ovat jo muutaman vuoden ajan tehneet yhteistyötä Saksan poliisin kanssa taistelussa klaaniperäistä järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan.
Nyt on päästy tositoimiin ja pilottiprojektin kestoksi on arvioitu kolme vuotta. Projektissa ovat mukana myös sosiaalitoimi, rikostorjuntaneuvosto sekä eri yliopistoja.
Käyrät laskuun vanhempien tuella
Vuoden 2022 aikana Saksan poliisi on lähettänyt edustajiaan kouluttamaan paikallisia ruotsalaispoliiseja valituilla alueilla Linköpingissä, Södertäljessä ja Göteborgissa.
Tarkoituksena on kartoittaa suurimmassa jengiytymisvaarassa olevia 8–12-vuotiaita lapsia, ottaa yhteyttä heidän vanhempiinsa ja pyrkiä päästä sopimukseen näiden kanssa.
Ruotsissa tarvitaan Saksaa enemmän toimenpiteitä suurimmassa syrjäytymisvaarassa olevien lasten kartoittamiseksi. Poliisin, sosiaalitoimen ja mahdollisesti myös koulujen pitäisi listata rikosten imuun joutuneita lapsia.
Räätälöity ohjelma ongelmalapselle
Ja kuten Saksassa, lasten vanhempien on allekirjoitettava suostumus kaksivuotisen ohjelman läpiviemiseksi.
– Emme vielä ole päättäneet, miten valinta tehdään. Teemme joka tapauksessa sosiaaliviranomaisten kanssa kotikäyntejä, jossa kerromme vanhemmille huolemme lastensa tilanteesta, kertoo koillisen Göteborgin vt. poliisipäällikkö Erika Hallenbo Dagens Nyheterissä.
– Poliisi ei työskentele lasten kanssa vaan varsinaisen työn tekevät sosiaalipedagogit, jotka räätälöivät ohjelman erikseen kullekin lapselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- räätälöinti sosiaalipedagogi vanhempien suostumus rikostorjuntaneuvosto Erika Hallenbo Kurve kriegen räjäytykset Linköping jengiytyminen lapsirikolliset Södertälje rikollisklaanit ampumiset sosiaalitoimi suostumus murhat Klaanit rikollisjengit Ammuskelu Jengirikollisuus Göteborg Syrjäytyminen Ruotsi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsissa ammuttiin hengiltä 63 ihmistä vuonna 2022 – taustalla vuosikymmenten poliittiset virheratkaisut

Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Kiivasta sananvaihtoa katujengeistä eduskunnassa – Rantanen: “Ilmeisesti vihervasemmisto on syönyt keskustan peräänkuuluttamat jalkapannatkin poikki”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Junnila: Suomettumisesta siirrytty mamutukseen – ”Yhteiskunta sulkee silmänsä ja antaa kansalaisten kohdata pahoinpitelyt, ryöstöt ja raiskaukset”

Paikallispoliitikon uraauurtava ehdotus Tukholmasta: Veronmaksajien rahat tavallisten kansalaisten hoitoon – jengirikolliset maksakoon itse aiheuttamansa ampumahaavat
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää