Malesiassa pidätetyt suomalaiset vapautetaan tänään

27.11.2018 |08:20

Malesian viranomaiset ovat vahvistaneet, että he vapauttavat pidättämänsä suomalaisryhmän ilman oikeudenkäyntiä. Ryhmä karkotetaan maasta tänään.

– Tämä on suuri voitto. Kiitämme asiassa avustaneita lukuisia virkamiehiä, lakimiehiä ja muita, jotka ovat tarjonneet apuaan. Ryhmän motiivina on ollut rakkaus lähimmäisiä kohtaan, ryhmän puhemiehenä toimiva kansanedustaja Mika Niikko toteaa.

Pidätys liittyy uskonnonvapauteen

Niikko painottaa, ettei ryhmä ei ole pakottanut ketään ottamaan materiaalia, eikä kenenkään omaisuutta ole tuhottu tai vahingoitettu. Tapauksessa on kyse uskonnonvapauteen liittyvästä asiasta.

Nelihenkinen ryhmä saapuu kotiin keskiviikkona. Ryhmä pidätettiin viikko sitten tiistaina heidän jaettuaan Raamatun lauseita sisältäviä kyniä ja vihkosia turistien suosimalla Langkawin saarella. Malesian pääuskonto on islam.

Ryhmä toivoo rauhaa toipumiseen

Omaiset pyytävät medialta Malesiasta vapautuvalle ryhmälle aikaa toipua vankeusajastaan. Läheiset ottavat ryhmään yhteyttä heidän vapautumisensa jälkeen ja tiedustelevat heidän vointiaan sekä tiedottavat siitä tarvittaessa mediaa.

Mediaa toivotaan pidättäytymästä kaikista yhteydenotoista ryhmäläisiin ennen erillistä tiedotetta siitä, milloin haastattelu sopii heidän vointiinsa.

Tiedotuksesta vastaa tällä hetkellä kansanedustaja Niikko.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää