

MATTI MATIKAINEN
Mäkynen: Ulkomaille lähtevät rahansiirrot saatava kuriin – Kelan tuilla rahoitetaan muiden maiden kansalaisia
Kansanedustaja Jukka Mäkynen on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen ulkomaille lähtevistä rahasiirroista. Mäkysen selvitysten mukaan Suomessa asuvista maahanmuuttajaryhmistä erityisesti somalit lähettävät säännöllisesti rahaa kotimaahansa.
– Somaleita tai somalin kieltä äidinkielenään puhuvia on Suomessa jo noin 20 000. Saamieni tietojen perusteella jokainen somali (lapset mukaan lukien) lähettää keskimäärin 30 euroa kotimaahansa kuukaudessa. Tämä tarkoittaa 600 000 euroa kuukaudessa ja 7,2 miljoonaa euroa vuodessa.
– Jos somalien työllisyysaste on vain 20 %, voidaan laskea karkeasti, että Kelan jakamia rahoja lähtee joka vuosi ulkomaille noin 5,7 miljoonaa pelkästään somalitaustaisten taholta, perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen laskee.
Suomalaisilta vaaditaan selontekoa
Mäkysen mielestä yleinen lähtökohta sosiaaliturvan saamisessa tulisikin olla, että mikäli henkilö nostaa sosiaalitukea Suomessa, niin kuukausittaista rahansiirtoa vastaava summa vähennetään henkilön sosiaalituista.
– Niin tehdään suomalaiselle sosiaaliturvan varassa elävälle esimerkiksi sukulaisen lainatessa muutaman kympin. Suomalainen joutuu myös usein antamaan pankissa tarkan selonteon käteisen alkuperästä tallennustapahtumassa.
– Sen sijaan rahansiirtoyhtiöön voi mennä kuka tahansa ja lähettää käteistä ulkomaille ilman kyselyjä. Miksei eduskunnassa ole saatu laitettua asiaa kuriin kaikkina näinä vuosikymmeninä, joina pakolaisten ja muiden tukien varassa elävien maahanmuuttajien määrä on tasaisesti lisääntynyt? Mäkynen kysyy.
Sosiaalitukia ympäri maailmaa
Mäkynen sanoo, että suomalaisen tulonjakopolitiikan tilannekuva on nyt se, että suomalaisen veronmaksajan täytyy kaikkien muiden verojen ja maksujen jälkeen vielä rahoittaa esimerkiksi Somaliassa asuvia ihmisiä.
– Toki muutkin maahanmuuttajaryhmät lähettävät Suomessa saatuja sosiaalitukia rahansiirtoina ulkomaille, mutta somalit ovat tällä hetkellä suurin ryhmä Suomessa, joka lähettää rahansiirtoja ulkomaille.
– Jos Suomi esimerkiksi lakkauttaisi kokonaan kehitysavun maksamisen, niin maastamme lähtisi edelleen sosiaaliturvatukia miljoonia euroja vuodessa rahansiirtoina eri puolille maailmaa. Näin ollen koko tulonsiirtojärjestelmämme voidaan nähdä todellisena globaalina sosiaalitoimistona, jonka varassa ovat niin Suomessa asuvat maahanmuuttajat kuin heidän sukulaiset ja tuttavansakin heidän lähtömaissaan.
“Suomesta tulossa Somalian siirtokunta”
Mäkysen mielestä tällainen toiminta täytyy kieltää.
– Suomesta onkin kovaa vauhtia tulossa erityisesti Somalian siirtokunta, johon tullaan Somaliasta asumaan suomalaisten veronmaksajien rahoilla ja josta lähetetään rahaa siirtomaaisännille Somaliaan. Siirtomaaisännät käyvät myös kotimaassaan Somaliassa lomalla.
– Lomailu mahdollistaa kontaktien luomisen ja suunnittelua rahansiirtoja varten. On myös täysin mahdollista, että Suomessa saatuja sosiaalitukia on päätynyt terroristisen toiminnan tukemiseen, Mäkynen sanoo.
Joutilaisten elättämistä
Mäkynen toteaa, että “kun siirtokunnan asukkaat kyllästyvät nettomaksajan rooliin, niin siirtomaaisännät ovat pulassa, kun rahaa ei välttämättä tulekaan enää taikaseinästä.”
– Suomi on sinisilmäisellä maailmanparannuspolitiikallaan tehnyt itse itsestään muiden kansojen hyväksikäyttämän modernin ajan siirtokunnan. Kun emme me suomalaisetkaan voi mennä jonnekin päin maailmaa vain oleilemaan täydellä ylläpidolla isäntien piikkiin, niin minkä takia edelleen sallimme omien rahojemme kuppaamisen joutilaiden elättämiseen ja tällaiseen järjestelmälliseen rahalähetystoimintaan?
– Somalian bruttokansantuotteesta yli 20 % perustuu ulkomailta tuleviin rahansiirtoihin. Kehitysyhteistyöjärjestöjen kattojärjestön Fingo ry:n mukaan yli 40 prosenttia Somalian väestöstä on riippuvaisia ulkomailta tulevista rahalähetyksistä. Onko Suomalaisten veronmaksajien rahat tarkoitettu muiden maiden talouksien ylläpitoon? Ei todellakaan.
Sinisilmäiselle maahanmuuttopolitiikalle loppu
Mäkysen mielestä Suomen on aika lopettaa sinisilmäinen maailmanparannuspolitiikka ja katsoa totuutta silmiin.
– Meillä suomalaisilla ei ole mitään velvollisuutta antaa vieraassa valtiossa syntyneelle ja elävälle eläkeläiselle ylimääräistä ”vappusatasta”, kun emme voi sitä kotimaassammekaan toteuttaa.
– Olisiko aika siirtää vihapuhepoliisit rahansiirtoyhtiöiden kassoille kyselemään, mistä siirrettävät rahat on hankittu? Mäkynen jyrähtää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaalituet rahalähetykset veronmaksajat suomalaiset Maahanmuuttopolitiikka Jukka Mäkynen Kela Somalia perussuomalaiset hallitus kehitysapu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Kehitysavun nostaminen 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta tarkoittaisi joka vuosi 600 miljoonan euron lisäkuluja valtiolle – mistä rahat otetaan?

”Husu” Husseinin kannanotot ennustavat kärhämää sosiaalituista kantaväestön ja maahanmuuttajien välillä

SDP:n Tuppurainen esitti pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista – pelkästään yhden vuoden tulijoista kertyisi 10 miljardin euron lasku!

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Tavio: Ilman kehitysapua valtionvelka olisi jopa kolmanneksen pienempi

Perussuomalaiset eivät yllättyneet Kelan tilastoista: ”Tämä osoittaa, miten haittamaahanmuuton todelliset kustannukset syntyvät”

Miljoonia euroja lähtee Suomesta maailmalle joka vuosi – Mäkynen vaatii ulkomaille lähetettäviä rahalähetyksiä verolle
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää