Artikkeli kuva

Mäkynen: Miten Marinin hallitus toimisi, jos vihamielinen valtio hyökkäisi Suomeen?

24.03.2020 |09:20

Perussuomalaisten kansanedustaja Jukka Mäkynen arvostelee hallituksen hitautta ja saamattomuutta taistelussa koronavirusta vastaan.

– Leimallista hallituksen toiminnalle koronaepidemian hoidossa on ollut se, että se ei ole pystynyt tekemään nopeita päätöksiä koronaviruksen leviämisen hidastamiseksi, Jukka Mäkynen toteaa.

– Hallituksella on ollut varautua tähän pandemiaan jo useita viikkoja. Esimerkiksi maailman terveysjärjestö WHO julisti jo 30.1.2020, että koronavirus aiheuttaa maailmanlaajuisen hätätilan.

Missä viipyvät varsinaiset kiellot?

Kaikki eivät piittaa hallituksen myöhästyneestä kehoituksesta välttää turhaa liikkumista.

– Meillä on myös tiedossa se, että THL:llä oli väärä tilannekuva koronan riskeistä. Olemme lukeneet lehdistä, että erilaisista suojavarusteista on pulaa jopa sairaanhoitohenkilökunnalla. Ja hallitus edelleen vatuloi eikä selvästikään kykene toimimaan, Mäkynen arvostelee.

– Hallitus ei oikeastaan ole kyennyt määräämään minkäänlaista kieltoa, vaikka sillä on ollut siihen hyvin aikaa. Kansalaiset alkavat turhautua tähän toimintaan ja koronaepidemia pahenee koko ajan. Tehohoitopaikat tulevat loppumaan ja osa koronaan sairastuneista tulee kuolemaan hallituksen viivyttelyn takia.

Suomea odottaa pian Italian kohtalo

Mäkysen mielestä onkin syytä kysyä, että missä mennään ja miten tämä hallitus selviäisi sodanajan olosuhteissa.

– Koronaepidemian aikana on tullut hyvin selväksi, että Marinin hallitus ei pysty tekemään nopeita päätöksiä kansalaisten hengen ja terveyden ollessa vakavasti uhattuna, vaan se miettii loputtomiin ratkaisuja, kunnes on jo liian myöhäistä ja nyt myös Suomi saattaa kokea Italian kohtalon koronan aiheuttamissa kuolemissa.

– Jos hallituksen paljon mainostettu ”viisikko” olisi sota-ajan hallituksessa, niin vihollinen olisi jo vallannut Suomen ja hallituksessa mietittäisiin vieläkin erilaisissa työryhmissä, että voiko sotilaita asettaa liikekannallepanolle, Mäkynen sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen: “On vain ajan kysymys, milloin Li Anderssonin EU-varojen käyttö menee tutkintaan”

01.04.2025 |19:32
2.
Suomen uutiset logo

Toimeentulotuki on nyt kuin katiska, johon liian moni jää loukkuun – hallitus uudistaa sosiaaliturvajärjestelmää selkeämmäksi ja työhön kannustavammaksi

03.04.2025 |10:46
4.
Suomen uutiset logo

Lääkärit ilman rajoja -järjestön Gazan työntekijät The Atlanticin haastattelussa: “Tiesimme, että Hamas oli läsnä”

04.04.2025 |09:26
7.
Suomen uutiset logo

Kunta- ja aluevaaleissa saa äänestää jopa 260 000 maahanmuuttajataustaista – demarit kalastelee nyt äänestäjiä venäjäksi ja arabian kielellä, somessa SDP toivottaa mielistellen ”Hyvää Eid-juhlaa”

04.04.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Ruotsidemokraatit Narinkkatorilla: ”Rakkaat suomalaiset, älkää toistako Ruotsin tekemiä virheitä maahanmuuttopolitiikassa!”

31.03.2025 |16:45
10.
Suomen uutiset logo

Pirkanmaan perussuomalaiset vastustavat suunnitteilla olevia massiivisia korotuksia kokouspalkkioihin – kansalaisilla on oikeus tietää, mitä poliitikot suunnittelevat

01.04.2025 |12:20

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää