LEHTIKUVA
Mäkynen: Merkinnät maksuhäiriöistä keskeytettävä koronan ajaksi
Kansanedustaja Jukka Mäkynen on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen koronapandemian aiheuttamista maksuhäiriömerkinnöistä. Mäkynen pyytää hallitusta selvittämään, että onko maksuhäiriömerkintöjä mahdollista keskeyttää koronakriisin ajaksi.
Jos henkilö on joutunut koronakriisin takia talousvaikeuksiin ja joutuu sen takia ottamaan lainan eikä pysty maksamaan sitä takaisin ja pystyy todistamaan, että lainanotto ja maksuvaikeudet johtuvat koronasta, hänet pitäisi Jukka Mäkysen mielestä vapauttaa tulevasta maksuhäiriömerkinnästä.
Mäkynen pyytää lisäksi hallitusta selvittämään, että onko mahdollista, että maksuhäiriömerkintä saadaan myöhemmin poistettua henkilön tiedoista, jos maksuhäiriömerkintä on suoraa seurausta koronakriisistä.
– Ympäri maailmaa riehuva koronapandemia on jo aiheuttanut satojen tuhansien suomalaisten työntekijöiden yt-neuvottelut ja lomautukset. Koronan vaikutukset Suomen talouteen ovat merkittäviä ja työttömyyden rajusti lisääntyessä moni suomalainen joutuu turvautumaan erilaisiin pikavippeihin ja muihin vastaaviin rahoitusjärjestelyihin, jotta oma ja perheen talous saadaan turvattua kriisin aikana.
Tukien maksussa viivästyksiä
Nyt on jo tiedossa, että työttömyysetuuksien ja toimeentulotukien maksamisessa tullaan näkemään suuria viivästyksiä, jolloin kansalaisella ei ole Mäkysen mukaan muuta mahdollisuutta, kuin turvautua erilaisiin pikavippeihin ja muihin vastaaviin lainajärjestelyihin.
– Kun maksukyvyn palautumisesta normaalitilaan ei ole kenelläkään yt-menettelyyn joutuneella henkilöllä ennakkoon tietoa, on selvää, että moni joutuu ottamaan lainaa pakkotilanteessa. Näin ollen mahdollisesta lainan takaisinmaksuvaikeuksista rankaiseminen on epäoikeudenmukaista tämänhetkinen yhteiskunnallinen tilanteemme huomioiden, Mäkynen toteaa.
Korona lisää velkaantumista
Mäkynen painottaa, että lainoja täytyy tietenkin lyhentää heti, kun se on taloudellisesti mahdollista. Jos muualta ei saa rahaa ruokaan ja muihin pakollisiin menoihin kuin lainarahalla, ei talousvaikeuksiin joutuneita ihmisiä saisi Mäkysen mielestä rangaista elämää vaikeuttavalla maksuhäiriömerkinnällä.
– Kun korona on saatu selätetyksi, Suomessa saattaa olla iso määrä velallisia, jotka ovat saaneet maksuhäiriömerkinnän korona epidemian takia. Maksuhäiriömerkintä vaikeuttaa työn ja asunnon saamista ja leimaa ihmistä vuosikausiksi eteenpäin.
– Mikäli maksuhäiriömerkintää koskevalle lainsäädännölle ei voida tehdä mitään edes koronan aikana, niin meillä tulee olemaan iso joukko ihmisiä, joita rangaistaan maksuhäiriömerkinnällä siitä, että he ovat pakkotilanteessa joutuneet turvautumaan lainoihin, jotta he pystyvät turvaamaan itsensä ja perheidensä toimeentulon kriisin aikana, Mäkynen pelkää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronapandemia laina lomautukset maksuhäiriömerkintä suomalaiset Pikavipit Jukka Mäkynen Velkaantuminen perussuomalaiset työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita
Koponen: Missä ovat hallituksen lupaamat toimet ylivelkaantumisen vähentämiseksi?
Tynkkyseltä viisi aloitetta velkaantumisen pysäyttämiseksi – ulosotossa jo yli puoli miljoonaa suomalaista
Koronaepidemiaa seuranneet lomautukset pahentavat tilannetta entisestään – ruoka-avun tarve kasvaa Suomessa
Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä
Ulkoministeriö jakoi taas miljoonia maailmalle – suomalaisten verovaroja sujahti Kongoon, presidentti Tarja Halosen kehityspoliittisiin tehtäviin ja YK:n ympäristörahastoon
Mäkynen: Korona jyllää, silti hallitus keskittyy pakolaisten vastaanottamiseen
Koronatilanne vaikeuttaa edelleen yritysten toimintaa – Juuso vaatii työttömyysturvan koronapoikkeuksen jatkamista
Viikon suosituimmat
Jengiläinen: “En mene takaisin Haitiin!” – Trumpin rajapomo: “Kyllä menet”
Laittomasti maassa olevien rikollisten karkotukset on saatu käyntiin Yhdysvalloissa. Demokraattipoliitikot ja karkotettavat jengiläiset kiukuttelevat, mutta maahanmuuttopoliisit tekevät kiukuttelusta välittämättä ratsioitaan. Ensimmäiset palautuslennot on jo suoritettu onnistuneesti.
Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.
Argentiinaan talousihmeen tuonut Milei: Epäonnistuneita valtioita ja instituutioita yhdistää henkinen sairaus nimeltä woke, joka on kääntänyt länsimaiset arvot päälaelleen
Argentiinan presidentti Javier Milei osallistui World Economic Forumin kokoukseen Davosissa ja piti maailman eliitin edessä räväkän puheen. Milei arvosteli feminismiin, DEI-periaatteisiin, ympäristöradikalismiin ja sukupuoli-ideologiaan liittyviä ilmiöitä ja luonnehti massamaahanmuuttoa sekä kulttuurista häpeää itsetuhoiseksi. Hän peräänkuulutti länsimaille historiallista muutosta – paluuta juurilleen.
Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Tutkimus paljastaa maahanmuuton äärimmäisen karun vaikutuksen kantaväestölle: palkat laskevat ja asumisen hinta nousee
Naispanttivangit joutuivat Gazassa kansan eteen lavalle Hamasin häpäisyseremoniaan – kaksi palestiinalaisvankia kieltäytyi lähtemästä israelilaisesta Keziotin vankilasta Gazaan
Tulitaukosopimuksen toinen Punaisen Ristin välittämä vankienvaihto tapahtui 25.1. Terroristijärjestö Hamas vapautti neljä naispanttivankia ja Israel vastineeksi 200 palestiinalaisvankia. Palestiinalaisvankien joukossa oli useita terrorismirikoksista tuomittuja. MTV Uutisten mukaan vapautettavien palestiinalaisvankien joukossa oli nimettömien lähteiden mukaan 120 vankia, jotka oli tuomittu elinkautiseen vankeuteen.
Trump palautti laittomasti maassa oleskelevia Yhdysvalloista Kolumbiaan – Yle uutisoi kostoksi ja puhui siirtolaisista
Vanha valtamedia Yleisradiosta Ilta-Sanomiin on jatkanut kipuiluaan heti Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin virkakauden alusta asti, mikä näkyy mediasisältöjen oudoissa sanavalinnoissa.
Facebook sulki perussuomalaisten Keski-Suomen piirin kotisivut
Facebook ilmoittaa perussuomalaisten Keski-Suomen piirin sivujen sulkemisen syyksi, että piiri tekeytyisi toiseksi organisaatioksi ja ei noudattaisi Facebookin yhteisönormeja
Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.
Väkivalta kiihtyy Ruotsissa – Koraanin polttaja ammuttiin suorassa lähetyksessä
Koraanin polttamisista julkisuutta saanut Salwan Momika ammuttiin myöhään keskiviikkoiltana Södertäljessä. Poliisi ei ole vahvistanut uhrin henkilöllisyyttä. Turvallisuuspoliisi Säpo osallistuu SVT:n mukaan murhan tutkintaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025
Lue lisää
PS Naiset 3/2024
Lue lisää