Artikkeli kuva

Kansanedustajat Jukka Mäkynen ja Mauri Peltokangas. / Facebook

Mäkynen ehdotti kehitysavun lakkauttamista “tietyistä maista”, peukkuja tuli kuin saavista kaataen

08.04.2022 |18:43

Tuhannen peukun tuntivauhtiin yltävät yleensä jääkiekon maailmanmestaruudet tai sosialistipuolueiden eroilmoitukset. Mutta tempun voi näemmä tehdä myös ehdottamalla kehitysavun karsimista. PS-kansanedustaja Jukka Mäkynen kirjoitti mainion aloitteen kehitysavun lakkauttamisesta määrätyistä maista. Kollega-kansanedustaja Mauri Peltokangas kertoi asiasta Facebookissa, ja johan alkoi peukkuja ropista.

Mauri Peltokangas kirjoittaa: “Kollegani Jukka Mäkynen teki loistavan toimenpidealoitteen kehitysavun lakkauttamisesta määrätyistä maista. Lähdin mukaan allekirjoittajaksi!

Suomen kehitysapu tulee välittömästi lakkauttaa maista jotka äänestivät Venäjän puolesta YK:n ihmisoikeusneuvoston jäsenyydestä. Toki kehitysapu tulee lakkauttaa kokonaan, mutta Mäkysen täsmäaloite on erinomainen alku! Tiedotamme aloitteen etenemisestä.”

Suomen Uutiset


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää