Artikkeli kuva

Mäkelä: Ei luottamusta nukkehallitukselle – “Missä Soini, siellä ongelma”

19.06.2017 |15:31

Maamme satavuotisjuhlalle ei ole kunniaksi, että eduskunnalle esitellään kolmen veen hallitus, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.

– Ensimmäistä veetä, eli tässä salissa lausuttuna muunneltua totuutta, edustaa ministeri Soini. Te väitätte yhtä ja teette toista – tässä ei ole mitään uutta vuosien varrelta. Mutta nyt kun poliittinen pelinne oman puolueen sisällä kääntyi teitä vastaan, jostain löytyikin vielä kolmas vaihde. Kuinka te kehtaatte ja näytätte kehtaavan. Missä Soini, siellä ongelma! Mäkelä latasi eduskunnassa.

– Toinen vee, eli vääristely lankeaa ansioksi teille, ministeri Orpo. Te kehtaatte nimittää kanssanne eri mieltä olevia Suomen kansan edustajia häiriköiksi. Esitätte halventavia väitteitä muiden arvopohjasta, vaikka oma arvopohjanne ei todellakaan tarkastelua kestä. Eurofederalismin ja Suomen itsenäisen määräysvallan kaventamisen nimissä teille kelpaa monenlainen porukka.

“Tämä on arvoton näytelmä”

Kolmas vee on Mäkelän mukaan “tämän nukkehallituksen yhdistävä liima eli vallanhimo”.

– Siitä pokaali täytynee ojentaa pääministeri Sipilälle. Te katsotte vierestä tätä surullista näytelmää, vain siksi että puolueenne saisi pysyvästi haltuunsa vallan Suomen maakunnissa. Siinä sivussa toki kelpaavat etuudet omille viiteryhmille.

– Tämä ei ole arvokas näytelmä. Tämä on arvoton näytelmä. Siihen on osallistunut jopa maamme presidentti puuttuessaan yhden hallituspuolueen sisäisiin asioihin julkisuudessa. Vetoan teihin tavallisiin rivikansanedustajiin, joita käytetään johtajienne kumileimasimina. Älkää antako luottamustanne tälle nukkehallitukselle – EU-nukkehallitukselle, Mäkelä vetosi.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
5.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää