Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Mäkelä: Kansa ja perussuomalaiset samaa mieltä – “Suomi on suomalaisten edunvalvontakoneisto, ei koko maailman sosiaalitoimisto”

21.03.2017 |14:21

Enemmistö suomalaisista pelkää turvapaikanhakijoiden maahantulon kasvattavan terrorismin uhkaa. Samaa mieltä tai vahvasti samaa mieltä oli 64 % sisäministeriön kyselyyn vastanneista suomalaisista.

Lakeja on noudatettava

Sisäministeriö teetti laajan selvityksen suomalaisten suhtautumisesta turvapaikanhakijoihin ja Suomen turvapaikkapolitiikkaan. Enemmistö oli maahanmuuttokysymyksissä perussuomalaisten linjoilla.

– Tämä ei ole minulle yllätys, kun olen ihmisten puheita ja mielipiteitä kuunnellut. Suomalaiset haluavat, että maamme lakeja noudatetaan ja ymmärtävät, että elämme oikeusvaltiossa. Jos täällä joku saa kielteisen turvapaikkapäätöksen valitettuaan, hänellä ei olisi turvapaikkaan oikeutta missään muuallakaan maailmassa – suomalaisen oikeuskäsittelyn on riitettävä, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä.

Media ja kirkko lietsovat

Kyselyn mukaan peräti 78 prosenttia suomalaisista vaatii viranomaisia palauttamaan kielteisen päätöksen saaneet turvapaikanhakijat, jotka eivät poistu maasta vapaaehtoisesti.

– Tuomitsen jyrkästi sen, että media ja jopa kirkko yrittävät lietsoa lain rikkomisen ilmapiiriä kyseenalaistamalla oleskelulupapäätöksiä. On käsittämätöntä, miten voidaan sallia viikkokausien leiriytyminen tällaisen asian merkeissä Helsingin keskustassa eli valtakunnan julkisimmalla paikalla. Suomen viranomaisten ja julkisten tahojen tehtävä ei ole ymmärtää lain rikkomista, vaan vaatia sen noudattamista, Mäkelä toteaa.

Laittomat oleskelijat karkotettava

Vastaajista 69 prosentin mielestä laittomasti Suomessa oleskelevat ovat uhka yhteiskunnan sisäiselle turvallisuudelle ja vakaudelle.

– Mitä tästä tässä tilanteessa pitää tehdä? Vaadin, että hallitus ja viranomaiset ryhtyvät kansan selvän enemmistön tahtomiin toimiin. Laittomasti maassa oleskelevat on karkotettava – ja jos on jotain lainsäädännöllisiä esteitä karkottamisen tiellä, ne esteet on purettava. Suomi on suomalaisten edunvalvontakoneisto, ei koko maailman sosiaalitoimisto, Mäkelä sanoo.

 

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää