Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Mäenpää hallituksen varhaiskasvatuslakiehdotuksesta: ”Todella kylmäävää vasemmistolaista politiikkaa”

06.04.2022 |16:00

Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää otti tiistain täysistunnossa kantaa hallituksen esitykseen laiksi varhaiskasvatuslain muuttamisesta. Hallituksen esityksen mukaan nykyisen ilmoitusmenettelyn sijaan säädettäisiin yksityisen päiväkotitoiminnan luvanvaraisuudesta. Mäenpää arvosteli ehdotusta voimakkaasti.

– Olen sivistysvaliokunnassa ollut seuraamassa tätä, ja mielestäni tämä on täysin vastoin nykypäivän henkeä, jolloin pitäisi purkaa tämmöisiä jäykkiä ja hankalia rakenteita, Juha Mäenpää totesi.

Keskusta lisäämässä byrokratiaa

Mäenpää muistutti osuvasti keskustalaisia siitä, miten he viime kaudella halusivat pykäläviidakon lisäämisen sijasta purkaa normeja:

– Muistaakseni keskusta on aikaisemmin ollut jossakin normienpurkutalkoissakin mukana, ja nyt tämä esitys tuo ihan pelkkää lisäbyrokratiaa tänne, hän sivalsi.

Oppositiopuolueilta vastalause

Kokoomus ja perussuomalaiset jättivät asiaa käsitelleessä sivistysvaliokunnassa yhdessä vastalauseen hallituksen esitykseen.

– Esityksestä ei käy ilmi, miten se tosiasiallisesti vahvistaisi varhaiskasvatuksen laatua. Aluehallintovirastot ovat yksikantaan todenneet, etteivät kannata esitettyä sääntelyä, kertasi Mäenpää täysistuntosalissa.

”Hallituksen esitykseen ei sisälly varhaiskasvatuksen sisältöön tai laatuun liittyviä muutoksia, ja esityksen voidaankin katsoa lisäävän pelkästään toimijoiden hallinnollista taakkaa.” Tästä tulee yrittäjille vaikeuksia.

Mäenpää huomautti puheensa aikana, että jonkinlaisia puutteita on yksityisessä varhaiskasvatuksessa ollut, mutta korosti, että niihin pystytään puuttumaan ilman hallituksen ongelmallista lakiesitystäkin.

Aluehallintovirastoilla parempi ehdotus

Mäenpään mukaan tarkoituksenmukaisempaa on toteuttaa aluehallintovirastojen ehdottama muutos, jonka mukaan yksityisen varhaiskasvatuksen järjestäjän toiminta saadaan aloittaa vasta, kun ilmoitus on rekisteröity aluehallintovirastossa.

Itse hallituksen esityksestä sivistysvaliokunnassa varajäsenenä toimivalla kansanedustajalla oli selkeä näkemys:

– Tämä on todella kylmäävää vasemmistolaista politiikkaa, joka kohdistuu suomalaisiin yrittäjiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää