

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Maailmassa on 50 miljoonaa uuden ajan orjaa – kaukomailta raahattu työvoima huhkii ilman palkkaa tai pakkoavioliitossa
Maailman 20 rikkainta maata ovat tilastojen kärjessä myös työvoiman hyväksikäytössä. Yli puolet maailman 50 miljoonasta nykyajan orjasta raataa hyvinvoinnin ympäröimänä. Syitä ovat ihmiskauppa ja halpatyövoiman rahtaaminen kaukomailta sekä pakkoavioliitot.
Tuore orjuusindeksi kertoo, että nykyaikaisessa orjuudessa elävien ihmisten määrä on kasvanut vuodesta 2018 lähtien. Syynä tähän ovat muiden muassa yhä monimutkaisemmiksi käyvät konfliktit, naisten aseman heikentyminen sekä ilmaston kiihdyttämä muuttoliike. Raportin on toimittanut Walk Free Foundation, joka toimii tiiviissä yhteistyössä YK:n kanssa.
Orjuuttaminen on suhteellisesti yleisintä Venäjällä, Pohjois-Koreassa, Turkissa, Afganistanissa, Eritreassa, Kuwaitissa, Emiraateissa, Tadzhikistanissa sekä Mauritaniassa. Lukumääräisesti orjia on eniten Intiassa (11 miljoonaa) ja Kiinassa (5,8 miljoonaa).
Ihmiskaupan ja pakkoavioliiton uhreja
Yli puolet nykyajan 50 miljoonasta orjasta raataa kuitenkin Suomen kaltaisissa niin sanotuissa hyvinvointivaltioissa. Heitä on sekä ihmiskaupan uhreina halpatyössä, että pakkoavioliton myötä orjan asemaan ajettuna.
Ihmiskaupan uhreja ovat esimerkiksi Välimeren katastrofaalisissa haaksirikoissa menehtyneet. He ovat maksaneet laittomasta matkastaan paremman elämän äärelle jopa 6 000 euroa. Täyteen ahdetuissa ja merikelvottomissa laivanromuissa.
– Nykyajan orjuus läpäisee yhteiskuntamme kaikki osa-alueet. Se on kudottu vaatteisiimme, juotettu elektroniikkaamme ja se maustaa ruokamme. Se on äärimmäisen epätasa-arvon ilmentymä ja missään se ei näy niin selvästi, kuin monikansallisissa toimitusketjuissa, luonnehtii Walk Freen perustajiin kuuluva Grace Forrest.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- monikansalliset toimitusketjut halpatyö Mauritania Kuwait orjuusindeksi pakkotyöläiset orjat haaksirikko Emiraatit työvoiman hyväksikäyttö Tadzhikistan pakkoavioliitto laiton maahanmuutto Eritrea hyvinvointivaltio Pohjois-Korea Intia Siirtolaisuus Ihmiskauppa Kiina Turkki Afganistan Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Porvarihallitus ja ruotsidemokraatit haluavat pistää stopin EU:n ulkopuoliselle halpatyövoimalle – työnantajat tuohtuivat

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: “Karut vaikutukset joka sektorille”

PS-edustajat: Epäkohdat ja väärinkäytökset näyttävät olevan irrottamaton osa työperäisen maahanmuuton ominaisuuksia

RKP yritti kuittailla perussuomalaisille ja viestitti somessa haluavansa tehdä koko Suomesta Närpiön – ei ehkä olisi kannattanut

Rostila: Ay-liikkeen uhkailulle ei pidä antaa periksi

HS esitti harhaanjohtavia väitteitä työperäisten maahanmuuttajien työllistymisestä – työllisiksi TEM:n raportissa lasketaan kaikki yhdenkin euron vuodessa ansainneet

Dagens Nyheter tutki maahanmuuttajien työllisyyttä: Euroopan ulkopuolella syntyneet työllistyvät selvästi kantaväestöä heikommin

Kepu ja vihervasemmisto hinkuvat työn verukkeella Suomeen lisää maahanmuuttajia – valtiovarainministeri Purra: ”Maahanmuutto, mikä meille suuntautuu, ei vahvista julkista taloutta”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää