

Pixabay
Maailma ottaa järkyttyneenä vastaan Venäjän sotatoimet
Venäjä on hyökännyt Ukrainaan laajalla rintamalla, mediatiedot kertovat useista kuolonuhreista. Venäjän presidentti Vladimir Putinin käynnistämät sotatoimet on otettu Suomessa ja maailmalla järkyttyneenä vastaan.
Puheenjohtaja Riikka Purra (ps.) kirjoitti tuoreeltaan aamuyöstä:
“Hyökkäys on alkanut.
Samaan aikaan hetki sitten Vladimir Putin piti puheen, jossa käytännössä julisti sodan. Hän sanoi Venäjän haluavan “demilitarisoida ja denatsifikoida” Ukrainan “erityisessä sotilasoperaatiossa”. Putinin mukaan länsi on “valheiden imperiumi”, ja Venäjä suojelee itseään siltä.
Mikäli joku maa yrittää puuttua Venäjän toimintaan, Venäjä vastaa Putinin mukaan “kaikkein kovimmin asein”.
Aiemmin Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhui myös suoraan Venäjän kansalle ja sanoi, että Ukraina ei ole koskaan ollut uhka Venäjälle, ei ole nyt eikä tule koskaan olemaan eikä venäläisten pidä uskoa sellaista.
Jumala siunaa Ukrainaa.”
Puoluesihteeri Arto Luukkanen pitää tekoa rikoksena venäläisiä, ukrainalaisia ja kaikkia ihmisiä vastaan: “Putinin yksin uneksima, itseteoin suunnittelema ja henkilökohtaisesti toivoma sota on aloitettu. Kyseessä on hyökkäyssotarikos. Sellainen, josta sodan päätyttyä pitäisi päätyä syytettyjen penkille. Sota ei ole nimittäin rikos pelkästään hänen omia maanmiehiään vastaan tai Venäjän kansaa vastaan. Se on inhottava rikos sukulaiskansaa – ukrainalaisia vastaan.”
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö: “Tuomitsen jyrkästi Venäjän Ukrainassa aloittamat sotilaalliset toimet. Venäjän toimet kohdistuvat Ukrainaan, mutta samalla ne hyökkäävät koko Euroopan turvallisuusjärjestystä vastaan. Tunnemme syvää myötätuntoa Ukrainaa kohtaan ja haemme tapoja lisätä tukeamme Ukrainalle.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho toivotti voimaa Ukrainan kansalle: Venäjän hallinto on rikollinen niin moraalisesti kuin myös kansainvälisen lain silmissä

Ranne: Suomen on suojeltava kansalaisiaan, yrityksiään ja talouttaan Ukrainan kriisin seurauksilta – “Kaupalliset keskinäisriippuvuudet Venäjän kanssa eivät meitä suojele syntyneessä tilanteessa”

Halla-aho: Kriisi Ukrainassa edennyt samaan tapaan kuin 1930-luvun lopulla – ”Ylivoimainen hyökkääjä perustelee hyökkäyssotaa itsepuolustuksella”

Pelaako Putin “hullu johtaja” -korttia uhkaillessaan ydinaseilla?

Laki sallii Venäjän hyökkäyssotaan osallistumisen – Tynkkynen vaatii lakimuutosta

Mäenpää haluaa palauttaa lentosotakoulun Kauhavalle – myös Ahvenanmaan demilitarisaatio purettava
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää