

LEHTIKUVA
Tanskan demareilla eri ääni kellossa kuin suomalaisilla aateveljillään: Maahantulijoiden määrälle katot, paluumuuttoa edistettävä
Tanskalaisen sosiaalidemokraattipuolueen kansanedustaja ja tiedottaja Mattias Tesfaye puolustaa Politico-lehden haastattelussa tiukasti puolueensa kantaa tukea hallitusta sen maahanmuuttoon ja siihen liittyvien lakien kiristämistä.
Tesfaye kritisoi hallituksen toimia jopa liian lepsuiksi. Lakien odotetaan menevän lävitse murskaluvuin Tanskan parlamentissa.
Tesfayella on maahanmuuttotaustaa. Hänen äitinsä on tanskalainen ja hänen isänsä on saapunut Tanskaan pakolaisena Etiopiasta. Taustastaan huolimatta hän muistuttaa, että sosiaalidemokraattista puoluetta äänestävät juutit maksavat suurimman laskun, jos integrointi epäonnistuu.
Lakipaketti tulossa syksyllä parlamenttiin
Sosiaalidemokraatit on Tanskassa virallisesti oppositiossa. Samalla se on Tanskan suurin puolue. Hallituksen lakipaketti koskee erityisesti niin sanottuja ghettoalueita. Lait tulevat parlamentin syyniin syksyn aikana.
Näillä alueilla tietyistä omaisuus-, huume- ja väkivaltarikoksista voi saada kaksinkertaisen vankeusrangaistuksen. Ulkomaalaistaustaisten lasten tulee olla 25 tuntia viikossa tanskalaisessa päivähoidossa. Lisäksi jos ulkomaalaistaustainen lapsi viedään ulkomaille pitkäksi aikaa, voi koko perhe joutua karkotetuksi. Maailmalla on saanut huomiota myös varakkaiden maahanmuuttajien omaisuuden konfiskointia ylläpitomaksujen kompensointiin.
Tanskan demarit ovat pyrkineet kiristämään lakeja jopa tätä enemmän. Juuttidemarit tuomitsevat esimerkiksi rinnakaisyhteiskunnat. Näillä tarkoitetaan pääasiassa asuinalueita, joissa tosiasiallisesti vallitsevat alueen omat lait kansallisten lakien sijasta.
– Miksi sosiaalidemokratian kanta tulisi olla se, että kansalaiset jätetään yksin? Tesfaye kysyy.
– Sen tulee olla sosiaalidemokratian ydinsanoma, että rinnakkaisyhteiskunnat hajotetaan ja huolehtia kaikkien kuuluvan yhteen, hän vastaa itse asettamaansa kysymykseen.
Kannatusmittaukset lupaavat hyvää
Tanskan demarit nousivat vuoden 2015 vaaleissa suurimmaksi puolueeksi. Vaaleja ennen suurimpana puolueena patsasteli liberaalinen Venstre, joka rojahti vuoden 2015 vaaleissa peräti kolmanneksi. Tanskan kansanpuolue kiilasi väliin hopeasijalle.
Tanskassa järjestetään ensi vuonna parlamenttivaalit, ja vasemmistoblokki voi hyvinkin napata hallitusvastuun oikeistoblokilta.
Viime vuoden keväällä Tesfaye kumosi kirjassaan “Tervetuloa, Mustafa” valtaosan sosiaalidemokraattien aiemmin hyväksymästä avoimien ovien politiikasta. Nyt hän itse koordinoimassa puolueensa maahanmuuttopolitiikkaa.
Maahanmuuttotaustansa vuoksi Tesfaye ymmärtää integroitumisen kipukohdat. Yksi keskeinen osa on tanskan kielen oppiminen.
– Sosiaalidemokratialle on ongelma, jos maahan muodostuu alueita, joissa puhutaan arabiaa tai turkkia. Se vaarantaa yhteisen jalustan, johon hyvinvointiyhteiskunta perustuu, Tesfaye järkeilee.
Hänen mukaansa 2 700 turvapaikanhakijamäärä on liian korkea. Lukema on viime vuodelta. Vuonna 2015 Tanskaan jätettiin 11 000 turvapaikkahakemusta.
Ei kontrollia tulijoista
Vuonna 1980 Tanskan maahanmuuttajien osuus koko väestöstä oli yksi prosentti. Nyt maahanmuuttajia on 8,5 prosenttia väestöstä. Tesfayen mielestä tämä osoittaa maahanmuuton olleen hallitsematonta.
– Me emme kontrolloi, kuka tulee Tanskaan ja mistä, Tesfaye sanoo.
Juuttien demarit puoltavat Saksan vastaisen rajan tarkastuksia. Tarkastuksia pidetään yllä, kunnes EU:n ulkorajat ovat hallinnassa. Puolue haluaa myös EU:n ulkopuolelle perustettavaksi erillisiä turvapaikkahakemuskeskuksia, jotteivät turvapaikanhakijat voi saapua etukäteen Tanskaan.
Demarien lista jatkuu: maahantulijoiden määrälle on saatava katot, perheenyhdistämisiä tulee rajoittaa ja maahan tulleita turvapaikanhakijoita tulee kannustaa palaamaan kotimaihinsa, kun olot sen sallivat.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Suomalaisista suurin osa käännyttäisi toisesta EU-maasta saapuvat turvapaikanhakijat suoraan rajalta – ”Eurooppa ei meitä suojele seuraavalta siirtolaisvyöryltä”

Tanska kieltää musliminaisten naamioitumisen – Halla-aho: “Suomen on syytä liittyä hyvään seuraan”

Tanskan hallitus pistää tuulemaan: Tuplarangaistus ongelmalähiöissä tehdyistä rikoksista!

Uusien kansalaisten kättelystä kalabaliikki – Tanskan kansanpuolue ei anna uskonnon mennä maan lakien ja tapojen edelle
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.