Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Maahanmuutto romahti ja palautukset jäissä Ruotsissa – viraston väki muihin töihin

14.04.2020 |14:44

Koronaviruksen takia suljetut rajat ja kentille jäävät lennot ovat lähes pysäyttäneet maahanmuuton Ruotsiin. Myös karkotukset jäävät tekemättä. Maahanmuuttoviraston työntekijät eivät seiso tumput suorina, vaan heitä odottavat työt muissa virastoissa. Näin kertovat SVT ja radio Ekot.

Vielä vuoden alussa Maahanmuuttovirasto järjesti viikossa keskimäärin 160 vapaaehtoista palautusta vailla oleskelulupaa oleville henkilöille. Huhtikuun alussa palautuksia tehtiin viikon aikana viisi.

– Palautukset ovat lähes mahdottomia tehdä tällä hetkellä, sanoo Maahanmuuttoviraston pääjohtaja Mikael Ribbenvik SVT:n haastattelussa.

Turvapaikanhakijoiden määrä romahti

Myös turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut voimakkaasti. Alkuvuonna turvapaikkaa haki keskimäärin 450 henkilöä viikossa, mutta huhtikuun ensimmäisellä viikolla hakemuksia väsättiin enää 200 kappaletta. Suurin osa hakemuksista tuli henkilöiltä, jotka jo oleskelivat Ruotsissa.

– Maassa luvatta oleskelevat ja kenties pimeissä töissä puuhaavat joutuvat työttömäksi ja hakevat sitten turvapaikkaa saadakseen ainakin tilapäisesti katon päänsä päälle, Ribbenvik selittää.

Tiukat ajat ovat edessä heilläkin, joilla on työpaikkaan sidottu oleskelulupa. Pelkästään ruotsalaisissa ravintoloissa työskentelee 5 500 vierastyövoimaan kuuluvaa henkilöä. Jos työpaikka nyt pandemian takia menee alta, vierastyöläisen on löydettävä vikkelästi uutta työtä saadakseen jäädä maahan.

Viraston väki pyörittelee peukaloita

Pandemia on vienyt asiakkaat Maahanmuuttoviraston väeltä mutta kenkää ei ole tulossa. Viraston johto pohtiikin nyt työvoiman lainaamista sinne, missä tarve on suurinta ja työskennellään kovan paineen alla.

– Meillä työt vähenevät mutta työvoima ei. Päinvastoin pohdimme sitä, miten meidän porukkamme voisi olla avuksi muille viranomaisille, sanoo pääjohtaja Ribbenvik.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää