Artikkeli kuva

SU

Maahanmuuttokriitikon käsikirja on tuorein julkaisu Suomen Perustalta

02.03.2018 |12:47

Suomen Perusta -ajatuspaja on tänään perjantaina julkaissut Maahanmuuttokriitikon käsikirjan tekijöinään tiedetoimittaja Marko Hamilo ja toiminnanjohtaja, fm Simo Grönroos.

Kirja on ladattavissa Suomen Perustan sivuilta (pdf, 900kB).

Katso introvideo täältä:

Simo Grönroos ja Marko Hamilo. Youtube, 38 sek.

Hamilo ja Grönroos kokoavat tiiviissä muodossa yhteen tietopaketin maahanmuuttoon ja monikultuurisuuteen liittyvistä ongelmista. Teoksessa tarkastellaan lisäksi maahanmuuttopolitiikan vaihtoehtoja sekä pohditaan maahanmuuttoon liittyvään yhteiskunnalliseen keskusteluun ja päätöksentekoon liittyviä ongelmia.

Tekijäidensä näkemyksen mukaan maahanmuutto ei ole mikään luonnonvoima, johon ei voitaisi vaikuttaa – esimerkkejä hyvistä maahanmuuttopolitiikan käytänteistä löytyy maailmalta runsaasti.

Hamilo on aikaisemmin kirjoittanut Suomen Perustalle Punavihreä kupla -teoksen. Suomen Perusta on julkaissut useita maahanmuuton aihepiiriin kuuluvia teoksia, muunmuassa kattavan selvityksen maahanmuuton kustannuksista.

Hamilo ja Grönroos keskustelevat kirjauutuudesta Suomen Uutisten julkaisemalla videolla:

Youtube, 47 min.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä

08.12.2025 |11:21
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä

12.12.2025 |15:24
9.
Suomen uutiset logo

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”

10.12.2025 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää