

PS ARKISTO
Maahanmuutto kasvattaa huono-osaisuutta, joka ei ratkea kotouttamisella – Purra: ”Se ei ole perussuomalaisten visio hyvästä Suomesta”
Perussuomalaiset haluaa seuraavalla vaalikaudella aloittaa Suomen julkisen talouden korjaustoimet. Ei kuitenkaan pelkästään siksi, että valtiovarainministeriön virkamiehet olisivat tyytyväisiä. – Me haluamme julkisen talouden kuntoon siksi, että voisimme laskea veroja, jotta työssäkäynti olisi kannattavaa ja työssäkäyvällä ihmisellä olisi parempi ostovoima. Haluamme myös, että yritykset voivat investoida ja palkata, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra linjaa #rahapodi -podcastin laajassa haastattelussa.
Perussuomalaisten kantava ajatus puolueena on olla Suomen puolesta, puolustaen Suomea ja suomalaisuutta. Näin vastaa puoluejohtaja Riikka Purra talousasiantuntijoiden Martin Paasin ja Miikka Luukkosen kysymykseen Tuoreessa Vaalipodi-nimellä kulkevassa #rahapodi -podcastin jaksossa.
Perussuomalaisilla on linjaukset kaikkiin politiikan keskeisiin asiakysymyksiin. Tunnetusti perussuomalaisten keskeisiä teemoja, profiiliaiheita, ovat esimerkiksi suhteellisuuden ja kohtuuden vaatiminen ilmastopolitiikassa sekä haitallisen maahanmuuton vastustaminen.
– Perussuomalaisilla on energia- ja ilmastopolitiikassa selkeästi oma kanta kaikkiin muihin puolueisiin verrattuna. Me emme suhtaudu ilmastopolitiikkaan vihamielisesti mutta pidämme esillä, että ilmastopolitiikkaa tulee tehdä suhteessa muihin maihin, samalla Suomen oma kilpailukyky ja ostovoima säilyttäen sekä niin, että toiminta olisi taloudellisesti ja teknologisesti järkevää.
Suomi on säilytettävä turvallisena luottamusyhteiskuntana
Suomelle haitallisen maahanmuuton Purra tiivistää siten, että se tarkoittaa maahanmuuttoa, joka kasaa veronmaksajille lisärasitusta sekä aiheuttaa yhteiskunnallisia ongelmia, kuten segregoitumista ja samalla heikentää turvallisuutta.
Haitallisen maahanmuuton käsitteen voi Purran mukaan ymmärtää myös seuraamalla, mitä Ruotsissa on viime vuosina tapahtunut.
Purra viittaa esimerkiksi etnisten rikollisjengien ja klaanien hallinnassa oleviin Ruotsin suurkaupunkien lähiöihin sekä maahanmuuttajien korkeaan työttömyyteen.
– Ruotsin luottamusyhteiskunta ja sisäinen turvallisuus ei siis ole kosahtanut pelkästään humanitaarisella, vaan myös työperäisellä maahanmuutolla. Ruotsi on ajanut alas työvoiman saatavuusharkinnan ja ottanut vastaan suuria määriä matalapalkkamaahanmuuttoa. Meidän perussuomalaisten mielestä se ei ole valoisa, upea tulevaisuus, jota Suomen pitäisi tavoitella.
– Perussuomalaisille näillä asioilla on hinta, koska me puhumme nyt julkisesta taloudesta, eli työllisyydestä ja verorasituksesta, mutta meille näillä asioilla on myös arvo: Se, että Suomi pysyy tunnistettavana ja turvallisena maana, jossa voimme luottaa toinen toisiimme.
Sosiaaliturvaan nojaavalle maahanmuutolle stoppi
Suomen maahanmuuttokeskustelu pyörii tällä hetkellä pitkälti työperäisen maahanmuuton ympärillä, jonka tarvetta perustellaan väitetyllä työvoimapulalla. Kuitenkin myös työperäinen maahanmuutto on rasite veronmaksajille, koska Suomeen tulee lähes yksinomaan matalapalkka-alojen työntekijöitä, joiden työtulot eivät riitä elämiseen.
Purra korostaa, että perussuomalaisilla ei ole mitään sitä vastaan, että ulkomailta Suomeen saapuu koulutettuja ihmisiä, jotka sopeutuvat tänne ja tulevat toimeen palkallaan. Sellaisia ihmisiä Suomeen tulee kuitenkin hyvin vähän.
– Suomeen tulevien, yli 3 000 euroa kuukaudessa ansaitsevien erityisasiantuntijoiden määrä ei juurikaan kasva, sillä Suomen järjestelmä houkuttelee lähinnä matalapalkkamaahanmuuttoa.
– Me perussuomalaiset siis vastustamme sosiaaliturvaan nojaavaa maahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta. On muistettava, että EU:ssa on työvoiman vapaa liikkuvuus, mutta työperäistä maahanmuuttoa vaativat eivät koskaan tarkoita tätä, vaan aina EU:n ulkopuolelta tulevaa muuttoliikettä, Purra sanoo.
Kannustimet kuntoon työmarkkinoilla
Purra korostaa, että Suomen työmarkkinaongelmat ovat rakenteellisia ja liittyvät työn heikkoon kannustavuuteen.
– Suomeen tulee tällä hetkellä ulkomailta eniten siivoojia ja kodinhoitajia. Minulla ei tietenkään ole mitään siivoojia ja kodinhoitajia vastaan, mutta heikoilla palkoilla ja kireällä verotuksella työ ei ole kannustavaa.
Tulijat kohtaavat nopeasti työmarkkinoiden kannustinongelmat, pian sen jälkeen kun ovat vakiinnuttaneet oleskelunsa Suomessa. Purra huomauttaa, että tämä on nähtävissä myös tilastollisesti.
– Tietyistä lähtömaista tulijoiden työllisyys laskee varsin nopeasti kantaväestön työllisyyden alle. Tässä ei ole mitään ihmeellistä. Kun tulija on saanut oleskeluluvan ja päässyt suomalaisen järjestelmän piiriin, sen jälkeen monellakaan ei enää ole motivaatiota tehdä siivoustyötä, jos palkalla ei elä tai sosiaaliturva on palkkaa parempi, Purra sanoo.
Hän toteaa, että nykyisellään maahanmuutto lähinnä kasvattaa huono-osaisuutta, joka ei ratkea kotouttamisella.
– Se ei ole perussuomalaisten visio hyvästä Suomesta.
Ensin julkinen talous kuntoon, sitten veronalennuksia
Perussuomalaisten maahanmuuttopolitiikka onkin vahvasti sidoksissa talouspolitiikkaan. Maahanmuutosta aiheutuu vuositasolla suoraan ja välillisesti useiden miljardien kustannukset julkiselle taloudelle.
Perussuomalaiset esittää menoleikkausten kautta velanoton vähentämistä heti yli miljardilla eurolla ja on sitoutunut toimiin, joilla julkisen talouden kestävyysongelmat ratkaistaan seuraavilla kahdella vaalikaudella.
Veronalennuksia perussuomalaiset lupaa hieman myöhemmin, kun julkinen talous on ensin laitettu kuntoon.
– Perussuomalaisia lukuun ottamatta sanoisin, että kaikki muut puolueet ovat jakopuolueita. Me emme kuitenkaan kilpaile vappusatasien jakajien kanssa. Toisaalta, me emme myöskään lupaa suuria veronalennuksia nyt heti, ennen kuin ylimääräisiä julkisia menoja on saatu leikattua.
Keskiluokan asemaa parantamalla myös pienituloiset hyötyvät
Perussuomalaisten ”Suomen puolesta” -ajattelutapa vaikuttaa siis myös talouspolitiikan linjauksien taustalla. Purra sanoo, että perussuomalaiset ei halua korjata julkista taloutta siitä syystä, että valtiovarainministeriön virkamiehet olisivat tyytyväisiä.
– Me haluamme julkisen talouden kuntoon siksi, että voisimme laskea veroja, jotta työssäkäynti olisi kannattavaa ja työssäkäyvällä ihmisellä olisi parempi ostovoima. Haluamme myös, että yritykset voivat investoida ja palkata.
Purra huomauttaa, että suomalaisessa veropolitiikan keskusteluissa puhutaan liikaa kaikkein suurituloisimmista, eli ”vuorineuvoksista” sekä toisaalta kaikkein pienituloisimmista.
– Meidän mielestämme pitäisi puhua suuresta keskituloisten joukosta. Niistä, jotka käyvät töissä, ja maksavat tähän maahan eniten veroja. Keskituloisten auttaminen välillisesti auttaisi myös kaikkein pienituloisimpia. Toisaalta on myös niin, että kaikkein pienituloisimpia ja huono-osaisia ei pitäisi poliittisilla päätöksillä tuoda enää lisää tähän maahan.
Purran laaja #rahapodi -haastattelu on kerännyt paljon kiitoksia ja huomiota, ei vähiten siitä syystä että haastattelussa Purra avaa perussuomalaisten linjauksia tavanomaista syvällisemmin.
Suomen Uutiset suosittelee katsomaan koko haastattelun täältä.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työperäiseen maahanmuuttoon palautettava kontrolli – ratkaisu työvoimapulaan löytyy kotimaisesta reservistä ja EU-alueella olevasta työvoimasta

Ulkomaalaisen työvoiman hyväksikäyttöön liittyy usein myös sosiaaliturvan systemaattista väärinkäyttöä – ”Kela-money ei ole urbaania legendaa”

Tee tunti töitä viikossa – olet hallituksen mielestä työllistetty

Lulu Ranne: Julkisen talouden epätasapainoa ei voi ratkaista sillä, että maahan otetaan lisää työntekijöitä, jotka tarvitsevat tukia – ”Maahanmuuttajien on tultava palkallaan toimeen”

Kokoomuksen mielestä nyt on huutava työvoimapula – Leena Meri huomauttaa, että Suomessa on satoja tuhansia työttömiä työnhakijoita ja päälle vajaatyöllistetyt: ”Mitäs heille tehdään?”

Etlan maahanmuuttoselvityksessä pahoja puutteita – matalan osaamistason maahanmuutto rasittaa julkista taloutta

Ruotsin hallitukselta tiukka linjaus: ”Maahanmuuttajilta on vaadittava enemmän, jotta he voivat saada osansa hyvinvoinnista”

Nyt on veronmaksajille luvassa kylmää kyytiä: Näin hallitus lisää maahanmuuttajien kotouttamishyysäämistä – enää ei puutu kuin torvisoittokunta ja punainen matto

Purra: Seuraavaan hallitusohjelmaan kirjaukset, mitä valtion menoja supistetaan
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.