

LEHTIKUVA
Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset: Maatalouden kannattavuus heikkenee hälyttävän nopeasti – toimia tarvitaan nyt
Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset jäsenet, kansanedustajat Ritva ”Kike” Elomaa, Mikko Lundén sekä Jenna Simula ovat koko kuluneen hallituskauden olleet huolissaan suomalaisen maatalouden kannattavuudesta ja ruokahuoltovarmuudesta.
Perussuomalaiset syyttää maatalouden ahdingosta hallituksen toimia, kuten energiahintojen nostoa sekä EU:ssa harjoitettua politiikkaa. MTK:n julkaisemien laskelmien mukaan lannoitteet ovat nyt tuplasti kalliimpia vuoden 2020 kesään verrattuna ja energian sekä kotieläinten rehujen hinnat ovat nousseet yli 30 prosenttia. Samaan aikaan kotieläintuotteiden tuottajahinnat ovat polkeneet paikallaan.
– Tiedostamme sen, että Suomessa alkutuottajille maksetaan tuotteistaan liian vähän. Tilanteen helpottamiseksi hintoihin tulisi tehdä tarkastuksia kesken sopimuskauden niin, että alkutuottajille maksetaan tuotteistaan korkeampi hinta, toteaa kansanedustaja Ritva “Kike” Elomaa.
Ruuantuotanto kriisissä
Huoltovarmuuskeskus totesi tiedotteessaan 11. helmikuuta, että maataloudessa on käynnissä akuutti kannattavuuskriisi, jolla on tuotannollisia vaikutuksia niin lyhyellä kuin pitkälläkin aikavälillä.
– Hallituksen kiilusilmäiset ilmastotavoitteet eivät näytä joustavan, vaikka suomalainen ruokatuotanto on kriisissä ja tuottaja toisensa jälkeen joutuu lopettamaan tilansa.
– Istuvan hallituksen politiikka nostettuine bensaveroineen on aiheuttanut kriisin syvenemisen, kun tuotantokustannukset ovat muutoinkin korkeat ja maatalouden kannattavuus erittäin huonolla tasolla. Käytännössä kaikki niin sanotut suojapuskurit esimerkiksi viljelijöillä on jo käytetty, huomauttaa kansanedustaja Mikko Lundén.
– Kun työssäkäyvällä ei ole varaa maksaa sähkölaskua, ministerit neuvovat kääntymään sossun luukulle, ja kun maataloustuottajat ovat ahdingossa, hallitus kehottaa hakemaan lisää lainaa – missä ovat hallituksen toimet tilanteen helpottamiseksi? tivaa kansanedustaja Jenna Simula.
Euroopan unionilta tulossa lisää haitallista sääntelyä
Lisää harmaita pilviä alan ylle nostaa se mahdollisuus, että Euroopan unioni aikoo edelleen lisätä viljelijöiden hallinnollista taakkaa tulevalla rahoituskaudella. Jos komission esitys toteutuu, se tarkoittaa monella kotimaisella maatilalla myös jatkossa tiukkoja aikoja.
– Tämä näkyy välittömästi ruokahuollossa ja ruoan tuotannossa sekä huoltovarmuudessa. Kuka ottaa vastuun kokonaisen elinkeinoalan alas ajamisesta maassamme? Me perussuomalaiset ainakin teemme hartiavoimin töitä sen eteen, että suomalaiset saavat syödä kotimaista puhdasta ruokaa jatkossakin, Elomaa toteaa.
Perussuomalaiset vaatii, että hallitus ryhtyy pikaisiin toimiin alkutuotannon turvaamiseksi ja torjuu lisäbyrokratian. Perussuomalaiset ovat esittäneet lukuisia toimia polttoaine- ja energiahintojen alentamiseksi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kannattavuuskriisi kotieläinten rehut lannoitteet ruokahuoltovarmuus tuottajahinnat tuotantokustannukset energian hinnannousu alkutuottajat maatalouden alasajo ruokahuolto sähkölasku maatilat Huoltovarmuuskeskus ilmastotavoitteet Maanviljelijät maa- ja metsätalousvaliokunta Mikko Lunden ruuantuotanto Energian hinta Euroopan unioni Sääntely Bensavero Ritva ”Kike” Elomaa Byrokratia MTK Jenna Simula Huoltovarmuus Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää vaatii maatalouden tuotantorakennusten kiinteistöveron poistamista: “Kysymys on kansallisen huoltovarmuuden perustasta”

Hallitus tuhoaa kotimaisen maatalouden – “Tilat hukkuu jo nyt velkoihin”

Perussuomalaiset: Työn kannattavuus ja huoltovarmuus vaarassa – hallitus vain kiristää ruuvia

Kotimaisen maataloustuotannon tulevaisuus on vaarassa – Elomaa: Maataloustuottajat ansaitsevat reilun hinnan työstään

PS: Maatalouden hätätila julistettava – välittömiä aputoimenpiteitä nyt

Perussuomalaiset mukaan maatalouden parlamentaariseen komiteaan: ”Haluamme nähdä maaseudun elinvoimaisena ja monimuotoisena myös tulevaisuudessa”

Petri Huru: EU:n uusimmat vaatimukset iskevät Suomen maa- ja metsätalouteen

Purra: Hallituksen politiikka on lose-lose-tilanne suomalaiselle maataloudelle – “Se on tiettyjen tahojen tarkoituksenakin”

Mäenpää huolissaan Suomen huoltovarmuudesta: Tilanne on äärimmäisen vakava
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.