

LEHTIKUVA
Löysän maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa – “Perussuomalaiset olivat oikeassa maahanmuutosta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää muistuttaa maakuntalehden kolumnissaan siitä, kuinka perussuomalaiset ovat olleet oikeassa maahanmuuton suhteen.
Alexander Stubb totesi Twitterissä helmikuussa 2017: ”Hyvä Donald Trump, Ruotsi on maahanmuuttoystävällinen, kansainvälinen & liberaali. Yksi menestyvimmistä, rikkaimmista ja turvallisimmista paikoista maailmassa.”
Jussi Halla-aho taas puhui jo vuonna 2006 Scripta-blogissaan ”Ruotsin tiestä” ja väkivaltaisista nuorisojengeistä kaduilla. Hän totesi, että ”ruotsalainen järjestäytynyt yhteiskunta on matkalla kohti romahdusta” lueteltuaan ensin järkyttäviä uutisia katuväkivallasta ja seksuaalirikoksista länsinaapurissamme.
– Näemme nyt syksyllä 2023 aivan valtakunnallisilta mediakanavilta, kumpi poliitikoista oli oikeassa Ruotsin suhteen, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää.
Poliisi paljasti huumeorganisaation
Lokakuun 2023 alussa viestimissä uutisoitiin laajalti, kuinka poliisi oli paljastanut suuren kansainvälisen huumausaineiden levitysorganisaation, jonka epäillään tuoneen Suomeen satoja kiloja huumausaineita. Vyyhdin kerrottiin kytkeytyvän Ruotsissa kauhua herättäneeseen Kuolemanpartioon eli Dödspatrulleniin.
Epäillyt ovat useiden eri maiden kansalaisia ja syntyneet pääosin 1990-luvun lopussa ja 2000-luvun alkupuolella. Ylen tiedon mukaan pidätykset ovat kohdistuneet erityisesti Helsingin Vuosaaressa toimivaan jengiin.
– Poliisin tiedotteen mukaan epäiltyjen joukossa ei ole kantasuomalaisia. Ei yllätä yhtään, toteaa Mäenpää.
Ruotsalaistoimittaja ei yllättynyt
Mäenpää huomauttaa, etteivät uutiset rikollisjärjestöjen rantautumisesta Suomeen yllättäneet ruotsalaista rikostoimittajaa Diamant Salihua, jonka ajatuksia Mäenpää on aikaisemmin nostanut esiin.
– Hänen mukaansa seuraava ryhmä on jo tulossa, kirjoituksessa muistutetaan.
Esimerkiksi Salihu nosti ruotsalaisen rikollisjengi Foxtrotin, jota pidetään vielä huomattavasti väkivaltaisempana kuin Dödspatrullenia. Hänen mukaansa rikollisorganisaatiot haluavat levittäytyä kaikkialle Pohjoismaihin.
Jengit sisäisessä koston kierteessä
Huoli Foxtrotista ei ole tuulesta temmattu. Ruotsissa jengiväkivalta on kiihtynyt etenkin juuri Foxtrotin ajauduttua sisäiseen valtakamppailuun paitsi länsinaapurissa myös Turkin maaperällä. Kuluneen syyskuun aikana uutisoitiin, kuinka Ruotsissa on ammuttu 11 ihmistä pelkästään kyseisen kuun aikana. Lisäksi yksi henkilö on kuollut räjähdyksessä.
– Perussuomalaiset ovat olleet oikeassa. Ne löysään maahanmuuttopolitiikkaan liittyvät ongelmat, joista varoittelimme vuosikaudet, näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa. Uutiset ovat olleet huolestuttavia, mutta eivät valitettavasti yllättäviä, Mäenpää huomauttaa.
– Suomalaisten onneksi meillä on nyt hallitus, jossa perussuomalaiset ovat vahvasti mukana, kansanedustaja päättää kolumninsa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kuolemanpartio Foxtrot-jengi Diamant Salihu Ruotsin tie epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka huumerikollisuus Dödspatrullen nuorisojengit jengiväkivalta Maahanmuuttopolitiikka Donald Trump Juha Mäenpää Alexander Stubb Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jimmie Åkesson poistaisi kansalaisuuden heiltä, jotka eivät halua elää Ruotsissa maan tavalla: ”Sopeutukaa tai muuttakaa muualle”

Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Vastaanottokeskus tulla tupsahti Espoon Miilukorpeen – paikalliset asukkaat vastustavat: ”Pelottaa nuoren tytön äitinä”

Kettu katosi kurdimaahaan – Ruotsin etsityimmän rikollisen olinpaikka edelleen arvoitus

Jengirikollisuus tulee kalliiksi Ruotsin kansantaloudelle – maakuva ruvella, investoinnit kutistuvat ja työvoiman saanti vaikeutuu

Kansanedustaja Rami Lehtinen huolissaan maahanmuuttajalähiöiden ongelmista: “Tällä tahdilla olemme Ruotsin tilanteessa”

Bild-lehden manifesti herättää reaktioita: “Olemme olleet liian pitkään naiveja, sokeita ja suvaitsevaisia”

Kampin ampumavälikohtaus: Enbuske haastatteli ampujan kanssa samaan hissiin joutunutta naista

Jengirikolliset tienaavat omaisuuksia Marbellan auringossa maaten – erityyppisissä petoksissa liikkuvat jo miljardit
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää