

Vesa Moilanen
Lindström vastaa kritiikkiin: Ehdotuksiamme ei ole kuultu, viestintäämme on kehitettävä
Perussuomalaiset hämmästelevät valtio-opin professorin Jan Sundbergin lausuntoa siitä, että perussuomalaiset ei ole tarjonnut ratkaisuja ja vaihtoehtoja hallituksen ajamalle politiikalle.
– Keskustalla on jotakin vaihtoehtoa, mutta perussuomalaiset on vain kritisoinut hallituksen politiikkaa, mutta mitään varsinaista vaihtoehtoa ei ole lyöty pöydälle, Sundberg arvioi Ylen Uutisille.
– Vaihtoehdon puuttumisen osalta emme voi yhtyä Sundbergin näkemykseen. Olemme esittäneet aina omat vaihtoehtomme ja perustelleet ne, muistutti eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström tiedotteessaan.
– On toki niin, että budjettivaihtoehtomme ei ole kulunut toimittajien käsissä ja harva edes tietää sellaisen olemassaolosta. Muun muassa veroton tonni, alvittoman toiminnan rajan nosto ja Viron-mallinen yritysverotus löytyvät vaihtoehdostamme. Tiedotuksessa olemme epäonnistuneet, mikäli Sundberg, kansalaisista puhumattakaan, ei ole kuullut ehdotuksistamme.
Lindström hyväksyy Sundbergin kritiikin siltä osin, että perussuomalaiset eivät ole saaneet mediassa läpi omaa oppositiopolitiikkaansa ja vaihtoehtojaan.
– Kehitämme toimintaamme viestinnän tehostamiseksi, Lindström lupaa.
Gallup mietitytti
Myös Ylen eilinen gallup mietitytti eduskunnasta tavoitettuja kansanedustajia. PS jäi Ylen mittauksessa 14,3 prosenttiin jääden näin entistä selvemmin SDP:n jälkeen neljänneksi.
“Ehdokkaiden pitää lähteä kunnolla liikkeelle viimeistään uudenvuoden jälkeen”
Lauri Heikkilä (ps.) sanoo, että nyt olisivat hyvät neuvot tarpeen.
– Ehdokkaiden pitää lähteä kunnolla liikkeelle viimeistään uudenvuoden jälkeen. Ja ehtiihän Euroopassa tapahtua paljon asioita, jotka voivat nostaa kannatusta. Ja irtisanomisten määrä näyttää karmealta Suomessakin, arvioi Heikkilä kannatukseen vaikuttavia tekijöitä, Heikkilä kannusti.
Perussuomalaisilla on vaihtoehtoja
Eduskunnasta tavoitettu Lea Mäkipää (ps.) ihmettelee puheita, joiden mukaan perussuomalaisilla ei muka ole vaihtoehtoja.
– Onhan niitä vaihtoehtoja, esimerkiksi energiapolitiikassa. Esitämme myös rohkeita uudistuksia, kuten alennuksia polttoaine- ja sähköveroihin. Kun yrittäjyydestä puhutaan, täytyy esimerkiksi kuljetusyrittäjällä olla rohkeutta ja kannustusta lähteä yrittämään, Mäkipää perusteli.
Hän arvioi, että keskustalla tuntuu olevan nyt luottamusta, kun Juha Sipilää pidetään uutena hahmona. Hän kuitenkin painotti, että ideoiden lisäksi pitäisi myös puhua rahasta.
– Mutta kun kuulee puheita, niin aina ne alkavat sanalla “infra”, että sillä työllistetään. Koskaan ei puhuta siitä, mitä tällainen maksaa, Mäkipää moitti.
Hän arvioi, että luottamus on säilynyt ainakin hänen vaalipiirissään Pirkanmaalla.
PS VERKKOTOIMITUS
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kova kiista perussuomalaisten kehitysapuesityksestä

Eduskunnassa puntaroitiin perussuomalaisten talouslinjauksia
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää