

Mies pelaa peliautomaattia marketissa Helsingissä. Kuvituskuvaa. / LEHTIKUVA
Lidlin pelikonepäätöstä kiiteltiin, hurskastelevalle Veikkaukselle täystyrmäys
Veikkaus vakuuttelee edelleen vastuullisuuttaan, mutta onko sanoilla katetta? Taloustoimittaja Ilmari Tarkkonen kirjoittaa Lidl-ruokakauppaketjun raikkaasta päätöksestä poistaa monopoliyhtiön pelikoneet tiloistaan.
Suomen Lidl tiedotti 15.4. poistavansa pelikoneet myymälöistään. Tiedote uutisoitiin laajasti Suomen mediakentässä. Intensiivisintä asian käsittely oli kuitenkin sosiaalisessa mediassa ja perinteisen median uutisten yhteydessä esitetyissä kansalaisten kommenteissa. Harvoin mikään yksityisen yhtiön yhteiskuntavastuullinen teko saa näin laajaa positiivista huomiota suomalaisilta.
Mediakenttä tyytyi lähinnä tiedottamaan asiassa. Helsingin Sanomissa asiaa kuitenkin analysoitiin otsikolla “Lidlin ilmoitus luopua peliautomaateista oli myös taitava mainostemppu, ja se jätti kaupan jättiläiset vaikeaan tilanteeseen”. Lehden esittämä Lidlin toimintaan kriittisesti suhtautuva näkökulma sai lukijoilta täystyrmäyksen heti ensimmäisestä kommentista lukien – Lidl ei ole avustusjärjestö. Tietenkään ainoa ajuri ei ole huoli uhkapelaamisesta. Mielestäni on ihailtavaa, jos joku osaa yhdistää vastuullisuuden ja mainoskikan.
S-ryhmä twiittasi:
“Pidämme tärkeänä, että muutosta viedään yhdessä eteenpäin eri näkökulmat huomioiden. Kotimaisena kaupparyhmänä emme halua heikentää äkillisillä päätöksillä mm. kolmannen sektorin, kuten erilaisten järjestöjen arvokasta työtä, jolle on etenkin korona-aikana huutava tarve.”
Myös S-ryhmä saa twitterissä kansalaisilta tyrmäävän vastaanoton: “Ettekö näe ongelmaa siinä, että järjestöjä rahoitetaan peliongelmaisten rahalla?”
“Prisma ja S-market Euroopan vastuullisimmat ruokakaupat!” Näin esitettiin 17.4.2021 sanomalehti Karjalaisen etusivulla kokosivun mainoksessa. Tämän mainoksen eräs lukija tyrmäsi toteamalla, että kun ei uskalleta tehdä tekoja, niin tehdään mainoksia.
Kauppaketju Halpahallin myymälöissä ei ole pelikoneita. Ketjun toimitusjohtaja Janne Ylinen kommentoi Twitterissä:
“Kyllä palaute koneiden puuttumisesta on todella olematonta. En nyt muista koska viimeksi asia olisi ollut esillä asiakaskokemusryhmässämme, joka koostuu kentän väestä. Keskustelimme myynnin johdon kanssa eilen aiheesta ja näkemys on juuri tämä. Ei meidän asiakkaat kaipaa niitä.”
Sosiaalisen median kansalaiskeskustelussa vaaditaan myös Veikkauksen voittovarojen tilittämistä suoraan valtion budjettiin, josta rahaa voitaisiin jakaa kolmannen sektorin järjestöille. Veikkauksen koneita vaaditaan myös sijoitettavaksi ainoastaan erillisiin pelaamoihin. Niissä voisi edelleen pelata, mutta koneet eivät olisi houkuttimena välttämättömiä arkiasioita hoitaessa.
Twitteristä löytyy myös perussuomalainen Jussi Halla-Ahon twiittaus: “Rahapelitoimintaa ei tee yhtään moraalisemmaksi sekään, että voittovaroja jaetaan (myös) hyviin tarkoituksiin. Markettien peliautomaatit ovat ihmisten elämänhallintaongelmilla rahastamista, eikä mikään hurskastelu “vastuullisesta pelaamisesta” tätä muuksi muuta.”
Moraaliposeeraavalle vasemmalle kallellaan olevalle hallitukselle on noloa, että ulkomainen suuryhtiö tulee ja näyttää esimerkkiä siitä miten eettistä vastuuta tulee kantaa.
ILMARI TARKKONEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Samuli Salminen ja Simo Grönroos avaavat karuja tutkimustuloksia: Maahanmuutto ei ole ratkaisu väestön ikääntymiseen vaan Ponzi-pyramidihuijaus, joka pahentaa tilannetta

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää