

LEHTIKUVA
Li Andersson puhui itsensä pussiin puolustellessaan hallituksen koronalisää – ei oikeasti kohdistu lapsiperheille
Perussuomalaisten kansanedustaja, 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra johdatteli opetusministeri Li Anderssonin (vas) epämukavuusalueelle Ylen A-Talkissa torstai-iltana. Purra huomautti Anderssonille, että hallituksen koronalisän kohdistuminen epäonnistui. – Toisin kuin väititte, se ei kohdistunut lapsiperheisiin, Purra napautti Anderssonille, joka käynnisti heti vuolaat selittelyt.
Riikka Purra sanoi Li Anderssonille, että hallituksen värkkäämä 75 euron koronalisä, jota hallitus perusteli lapsiperheille suunnattuna tukena, ei oikeasti kohdistu lapsiperheille vaan enimmäkseen muille tahoille.
Lisä on tarkoitettu toimeentulotuen saajille.
– Te myitte toimeentulotuen korotuksen koronalisänä, mutta se ei kohdistu koronasta kärsiviin ihmisiin ja toisin kuin väititte, se ei kohdistunut lapsiperheisiin. Valiokunnissa kuultujen asiantuntijoiden mukaan lisä olisi voitu kohdistaa paljon paremmin, Purra sanoi.
Tuensaajista vain reilut 40 prosenttia lapsiperheitä
Koronatukea perustellaan hallituksen esityksessä lapsiperheiden vaikealla tilanteella korona-aikana. Tosiasiassa tuki valuu enimmäkseen muille kuin lapsiperheille. Kelan syys–lokakuun tietojen mukaan lapsiperhekotitalouksiin kuuluvia saajia on arviolta kuitenkin vain noin 42 prosenttia tilapäisen koronalisän saajista.
Kenelle tahansa on ikävää myöntää omat virheet saati sitten se, että on ollut väärässä eikä siihen pystynyt Anderssonkaan. Opetusministeri ei antanut tosiasioiden häiritä tilannetta, vaan hän alkoi papattaa omiaan.
– Kun se tuki kohdennettiin toimeentulotukeen niin se kohdentui niihin, jotka saavat toimeentulotukea, Andersson aloitti itsestäänselvyydellä.
– Jotka saivat sitä toimeentulotukea ennen koronaakin, Purra huomautti väliin.
Anderssonin mielestä kohdistui hyvin
Andersson ei tietenkään kertonut, että lapsiperheille suunnatun tuen saajista vain 42 prosenttia on oikeasti lapsiperheitä. Anderssonille näyttää riittävän, että on tukea kuitenkin mennyt myös joillekin lapsiperheille.
– Tuen saajien joukossa on lapsiperheitä sekä pitkään työttömänä olleita miehiä. Jos me haluamme huolehtia myös kaikkein pienituloisimpien pärjäämisestä koronakriisissä, niin silloin toimeentulotuki on paras tapa kohdentaa, Andersson sanoi ja jätti mainitsematta, että hallitus perusteli tukea nimenomaan lapsiperheiden tukena.
Jos tuki olisi haluttu kohdistaa lapsiperheille, olisi tuki voitu toteuttaa esimerkiksi lapsilisien korotuksena. Anderssonin mukaan koronatukea ei kuitenkaan voitu kohdentaa ensisijaisiin etuuksiin.
– Silloin se olisi leikannut heidän toimeentulotukeaan. Koronatuki siis kohdistui varsin hyvin, Andersson väitti.
Halla-aho: Sosiaalipopulismia
Perussuomalaiset on vastustanut koronalisää alusta alkaen, eikä Anderssonkaan suostunut myöntämään, että perussuomalaiset ovat olleet oikeassa.
Perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon mukaan koronalisä on halpaa sosiaalipopulismia. Halla-aho totesi jo aiemmin syksyllä, että koronalisä ei ole tukenut sellaisia ihmisiä, jotka olivat erityisesti kärsineet koronatilanteesta, vaan ihmisiä, jotka olivat toimeentulotuen varassa jo ennen koronakriisiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koronalisä Toimeentulotuki Riikka Purra Li Andersson perussuomalaiset hallitus Jussi Halla-aho lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri Marinilla huoleton asenne velkaantumiseen – Halla-aho huolissaan suomalaisten työpaikoista ja korkeista elinkustannuksista: ”Meidän on lisättävä käteen jäävien tulojen määrää”

Perussuomalaiset: Marinin hallitus sumutti koronalisän perusteluissa – vain vajaa puolet tuista päätyi lapsiperheille

Sisäministeri Ohisalolla on ilmiömäinen kyky olla vastaamatta kysymyksiin

Koronaepidemiaa seuranneet lomautukset pahentavat tilannetta entisestään – ruoka-avun tarve kasvaa Suomessa

Perussuomalaiset: Miksi epidemiakorvausta ei kohdenneta niille, jotka epidemiasta pahiten kärsivät?

Ministerit Andersson, Marin ja Ohisalo tahtovat kunnille uusia tehtäviä ja kuntalaisille verorasitusta – Halla-aho keskittyisi olennaiseen: ”Kuntien ylimääräisiä tehtäviä pitäisi pikemminkin karsia”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









