

PS ARKISTO
Leena Meri Ylen aamussa: ”Uhkana on, että ihmisillä tulee nälkä mahaan ja kylmä tupaan”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Leena Meri oli keskustelemassa Ylen aamussa. Ohjelman aiheena oli muun muassa hoitajamitoituksen voimaantulon lykkääminen. Hoitajamitoituksen lykkäämisen sijasta pitäisi Meren mielestä resurssit laittaa viimein kuntoon.
– Nyt pitää muistaa, miksi hoitajamitoituksesta on päätetty. Meidän muistisairaat ja vaativaa hoitoa tarvitsevat vanhuksemme olivat heitteillä. Tähän reagoimiseksi säädettiin hoitajamitoituksesta, mutta resursseja ja keinoja hoitajien palkkojen ja työolojen parantamiseksi ei hallitus kuitenkaan ole esittänyt, vaikka laki säädettiin jo pari vuotta sitten, kertoi Leena Meri.
– Työntekijät ja potilaat kärsivät, mikäli hoitajamitoituksesta luovutaan. Uusia hoitajia ei tule, kun työolot ja palkkaus eivät ole kunnossa. Työkavereiden puuttuessa väsyvät viimeisetkin hoitajat ja poistuvat alalta. Kysymys on viime kädessä rahasta, kuten esimerkiksi Superin puheenjohtaja Paavola ja Tehyn Rytkönen ovat tuoneet esille.
Yli 70 000 sotealan ammattilaista muissa töissä
Vihreiden Iiris Suomela ja keskustan Joonas Könttä tarjosivat ratkaisuksi työperäisen maahanmuuton lisäämistä. Meri toi esiin alalta poistuneet ammattilaiset, joiden houkuttelu takaisin alalle on mahdollista.
– Meillä on yli 70 000 koulutettua sotealan ammattilaista, jotka ovat ihan muissa töissä. Heidän saamisensa takaisin alalle on ensiarvoisen tärkeää niin hoitajapulan ratkaisemiseksi kuin jo alalla olevien työolojen parantamiseksi.
– Kielitaidottomien kolmansien maiden kansalaisten sijasta perussuomalaiset haluaa panostaa jo maassa oleviin, ammattitaitoisiin suomalaisiin. Heidän saamisensa takaisin hoitoalalle on mahdollista, jos alan veto- ja pitovoima on kunnossa, Meri esitti.
Sähkön hinta jopa kolminkertaistunut vuodessa
Keskustelussa puhuttiin myös siitä, miten korkeaa sähkön hintaa voidaan alentaa.
– Tilanne on järkyttävä. Sähkön hinta on jo tähän mennessä ainakin kaksin-kolminkertaistunut vuodessa, ja ruuan hinta noussut paljon. Uhkana on, että ihmisillä tulee nälkä mahaan ja kylmä tupaan, ellei kovimpia hinnannousuja estetä ja suomalaisia auteta. Pulassa ovat pienituloisten lisäksi nyt myös jo keskituloiset, joten ongelma on vakava, Meri huomautti.
Päästökauppa ei nyt toimi oikein
Meri toi esiin niitä lukuisia keinoja, joita perussuomalaiset ovat pitäneet esillä. Kritiikkiä sai hallituksen hidas päätöksenteko, vaikka tilanne on ollut tiedossa jo kuukausikaupalla.
– EU:n päästökauppa nostaa sähkön hintaa eikä toimi nyt oikein esimerkiksi Saksan lisätessä kivihiilen käyttöä. Päästökaupan keskeyttäminen pitäisi nostaa pikaisesti EU-pöydissä esille, sillä se laskisi hintoja arviolta jopa 30–50 prosenttia. Kansallisina toimina olemme esittäneet muun muassa sähkön hintakattoa, sähköveron alennuksia tai suoraa tukea kuluttajille, kuten esimerkiksi Norjassa ja Ruotsissa on tehty. Eli keinoja kyllä löytyy. Tärkeintä on, että hallitus saisi päätöksiä aikaiseksi, Meri totesi.
Nyt pitää mennä realismi edellä
Meri peräänkuulutti realismia Suomen maailman kunnianhimoisimpaan ilmastotavoitteeseen.
– Nyt pitää mennä realismi edellä. Meillä on kriisi päällä, ja on aika huolehtia ihmisten perustarpeista. Ideologiset hankkeet tulee jättää toistaiseksi sivuun. Tämän on ymmärtänyt myös tasavallan presidentti Niinistö, joka on todennut, että ilmastonmuutos ei odota, mutta ei odota nälkäkään.
– Turve tulee saada jatkossa pysyväksi osaksi maan huoltovarmuutta, ja se tulee luokitella uusiutuvaksi energiaksi kuten Ruotsissa on tehty. Lisäksi maailman kunnianhimoisimmista ilmastotavoitteista pitää tinkiä, sillä tällä hetkellä Suomi kurjistaa kansalaisten ostovoimaa ja heikentää kilpailukykyä asettamalla 15 vuotta tiukemmat ilmastotavoitteet kuin muut EU-maat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joonas Könttä hoitajien työolot ylikunnianhimoiset tavoitteet Ylen aamu hoitajien palkat hintakatto Iiris Suomela ostovoima sähkön hinta ruuan hinta hoitajapula hoitajamitoitus pieni- ja keskituloiset sähkövero hoitoala Työperäinen maahanmuutto Ilmastonmuutos Kivihiili Päästökauppa Leena Meri Saksa Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jopa 160 apteekin toiminta loppumassa – PS-kansanedustaja Kaisa Juuso: “Lääkehuollon uudistus on pommi”

Sähkön ja polttoaineiden hinnannousu sekä laukalle lähtenyt inflaatio nakertavat suomalaisten kukkaroa – Sanna Antikainen moittii: Suomen hallitus ei tee juuri mitään

Perussuomalaiset esittää toimenpiteitä sähkön hinnan alentamiseen – Päästökauppa tauolle, turve takaisin ja uusiutuvaksi, uusi sähkökauppamalli

Kotitalouksien ahdinko jatkuu – Kansanedustaja Jussi Wihonen: Saadaanko sähkön hinnan nousuun konkreettista apua nyt, vai katsellaanko vaalien jälkeen?

Purra vaatii pikaisia toimenpiteitä: ”Edessämme voi olla humanitaarinen kriisi omassa maassamme”

Perussuomalaiset vaatii turpeen takaisin osaksi energiapalettia – Purra: ”Energiapoliittiset ratkaisut täytyy tehdä järki ja kansallinen etu edellä”

Elomaa: Sähkön hinnannousu on romuttamassa monen suomalaisen talouden

Hallitus munasi hoitajamitoituksen toteutumisen kuhnailulla ja kitsastelulla – Juvonen: Asia on tuotava eduskunnan laajaan keskusteluun kaikkien puolueiden kesken

Perussuomalaiset vaatii turvetuotannon palauttamista – Purra: ”Turpeella erittäin tärkeä merkitys maamme omavaraisuudelle ja huoltovarmuudelle”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa

Latvia irtautumassa Ottawan miinakieltosopimuksesta
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää