Artikkeli kuva

Leena Meri eduskunnassa. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Leena Meri työttömiä syväkyykyttävälle työministeri Lindströmille: ”Kuka pakottaa ministerin tuomaan huonon esityksen?”

11.12.2017 |17:28

Kansanedustaja Leena Meri (ps.) ottaa kantaa hallituksen ajamaan työttömyysturvalain aktiivimalliin. Hän oudoksuu sitä, miksi päätettäväksi tuodaan esityksiä, jotka tiedetään etukäteen huonoksi.

Työttömien aktivointi on Meren mielestä ok, mutta työttömyysturvan pakkoleikkuri ei ole ok. Meri pitää esityksen suurimpana ongelmana sitä, että tukileikkuri on automaattinen.

– Suurin ongelma on se mistä perustuslakivaliokunta lausui – eli lakiin pitäisi tulla pykälä siitä, että tukea ei menetä jos ei saa töitä tai palveluita, vaikka olisi yrittänyt kaikkensa. Nyt harkintaa ei tule vaan tuki leikkautuu automaattisesti, Meri moittii.

Leena Meri kummasteli työministeri Jari Lindströmin (sin.) puheita siitä, että tämän olisi pakko tuoda näitä esityksiä, ”kun on sovittu”.

– Miksi? Miksei sinne voitu lisätä perustuslakivaliokunnan ehdotusta siitä, että tukea ei leikata jos syyt ovat täysin riippumattomia hakijasta. Kuka pakottaa ministerin tuomaan esityksen? Onko pakko sopia huonoja esityksiä, Meri kysyy.

Perussuomalaiset on vaatinut lakiesityksen hylkäämistä.

Perussuomalaisten kansanedustajat Arja Juvonen ja Rami Lehto vaativat jo asian valiokuntakäsittelyssä, että hallituksen olisi pitänyt vetää lakiesitys kokonaan pois käsittelystä.

– Tämä hallituksen esitys vie työttömän syväkyykkyyn, Juvonen paheksui aiemmin tänään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää