Artikkeli kuva

Antti Lindtman ja Leena Meri eduskuntaryhmien puheenjohtajien tiedotustilaisuudessa Oulun ja Helsingin seksuaalirikosepäilyjä käsittelevän kokouksen jälkeen Helsingissä tänään. / LEHTIKUVA

Leena Meri ryhmyrikokouksen annista: Seksuaalirikosten torjunnassa mentiin oikeaan suuntaan, mutta ei oleellista uutta – “tulijat pitäisi käännyttää jo rajalla”

15.01.2019 |23:11

Eduskuntaryhmien puheenjohtajat kokoontuivat tänään musertavan julkisen paineen alla arvoimaan, mitä käsiin räjähtäneelle seksuaalirikosepidemialle pitäisi tehdä. Ryhmänjohtajat saivat sovittua tiukennuksista, mutta ovatko ne riittäviä? Perussuomalaisten ryhmyri Leena Meri kertoo.

– Oikeaan suuntaan mentiin tänään eduskunnassa ryhmänjohtajien kokouksessa koskien seksuaalirikosaaltoa – mutta oleellisia uusia esityksiä ei saatu, mikä ei sinänsä ole perussuomalaisille yllätys, Meri tiivistää.

– Ryhmänjohtajat linjasivat, että kohennuksia tulee rikosasteikon ylä- ja alapäihin koskien seksuaalirikoksia. Rangaistukset siis kovenevat. Kansalaisuuden voi menettää vakavien rikosten vuoksi ja poliisi saa lisää työkaluja näiden rikosten selvittämiseen. Lisäksi turvapaikan hakijat todella velvoitetaan tapaamisiin, joissa selvitetään Suomen lainsäädäntöä ja kulttuuria eli miten täällä pitää käyttäytyä.

Nämä olivat kiristyksiä oikeaan suuntaan, mutta perussuomalaisten esitykset kielteisen turvapaikan saaneiden ja laittomasti maassa olevien säilöönotosta eivät saanut kannatusta.

Meren mukaan nämä olivat kiristyksiä oikeaan suuntaan, mutta perussuomalaisten esitykset kielteisen turvapaikan saaneiden ja laittomasti maassa olevien säilöönotosta eivät saanut kannatusta.

– Puuttumaan jäi myös se, että turvallisista maista meille tulee jatkuvasti turvapaikanhakijoita.

Hallitus on varautunut 4000 uuteen turvapaikkahakemukseen vuoden 2019 aikana.

Paljon muitakin tiukennuksia olemme esittäneet jo vuosia. Kansalaisuuden saamisen edellytysten kiristyksiä 10 vuoteen, oleskelulupien pituuden lyhentämistä ja peruuttamista tilanteen vaatiessa.

Meren mukaan tulijat pitäisi käännyttää jo rajalla – eikä ryhtyä pyörittämään hakemusrumbaa kaikkine lieveilmiöineen.

– Paljon muitakin tiukennuksia olemme esittäneet jo vuosia. Kansalaisuuden saamisen edellytysten kiristyksiä 10 vuoteen, oleskelulupien pituuden lyhentämistä ja peruuttamista tilanteen vaatiessa.

– Vaadimme myös ajankohtaiskeskustelua eduskuntasalissa, jotta myös kansalaiset saisivat kuulla valmistelusta ja näkemyksistä. Saa nähdä tuleeko sitäkään.

– Keskustelu jatkuu kuitenkin seuraavina päivinä. Pysyyhän kuulolla, Meri päättää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää