

PS ARKISTO
Laura Huhtasaari EU:n maahanmuuttopolitiikasta: ”Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja tätä suomalaiset meiltä odottavat”
Hallitsematon kansainvaellus Eurooppaan alkaa olla taas kriisivuoden 2015 tasolla. Enemmistö kansalaisista olisi valmis pysäyttämään laittomat maahantulijat jo Euroopan rajoille, mutta osa poliitikoista empii. Kun naamiot lopulta riisutaan, kyse on siitä, suojellaanko oman kansan vai maahanyrittäjien oikeuksia.
Maahanmuutto on ollut tähän mennessä sivuraiteella suomalalaisessa EU-vaalikeskustelussa, mutta A-studio otti härkää sarvista ja lähestyi kuumaa perunaa väljähköllä teemalla ”EU:n maahanmuuttopolitiikan tulevaisuus”.
Lähtökohtana keskustelulle oli selvitys, jonka mukaan yli puolet suomalaisäänestäjistä on sitä mieltä, että Eurooppaan pyrkivät voi käännyttää jo unionin ulkorajoilla, ”vaikka se saattaisi tulijat hengenvaaraan”.
”Euroopan rajat tulleet vastaan”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen näki kansalaismielipiteen takana ”Euroopan äärioikeiston tai laitaoikeiston”, joka on pitänyt yllä maahanmuuttokeskustelua. Itärajan tapahtumat nekin Tuppuraisen mukaan todennäköisesti vaikuttavat.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistutti pakolaiskriisin huippuvuodesta 2015, jolloin Eurooppaan saapui yli miljoona turvapaikanhakijaa. Nyt ollaan pian taas samoissa lukemissa.
– Kyllä ihmiset näkevät sen, että luvut ovat aika lailla kestämättömiä.
– Euroopan rajat ovat tulleet vastaan siinä mielessä, että vaikka paljon tulijoita on, niin kaikkia ei voida ottaa vastaan, Kauma tulkitsi kansan tuntoja.
”Tätä suomalaiset meiltä odottavat”
Kansalaiset ovat huomanneet ”maahanmuuton lieveilmiöt”. Laajamittainen humanitaarinen maahanmuutto tulee kalliiksi veronmaksajille ja se on ”aiheuttanut turvattomuutta hyvin paljon”, kommentoi eduskunnan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari.
– Jos kansalaisilta kysytään, haluatko taata oman perheesi turvallisuuden ja katujen turvallisuuden sekä suomalaisten turvallisuuden vai sitten tulijoiden turvallisuuden, niin yleensä ihmiset valitsevat sen oman perheen.
– Poliitikkojen tehtävä on taata omien kansalaistensa turvallisuus ja vartioida omia rajoja ja tätä suomalaiset meiltä odottavat.
”Perussuomalaisilla ja kokoomuksella yhteiset tavoitteet”
Kun keskustelu siirtyi niin sanottu Ruanda-malliin eli turvapaikkahakemusten käsittelyyn kolmansissa maissa, tarvittiin hieman täsmennystä kokoomuksen linjassa.
Ruanda ei Kauman mukaan ole enää välttämättä kokoomuksen listalla, mutta muut turvalliset kolmannet maat ovat.
– Perussuomalaiset ja kokoomus ovat yhdessä laatineet EU-avaintavoitteet suuressa valiokunnassa ja siellä on mainittu tämä, että me pyrimme siihen, että turvapaikkahakemukset käsitellään EU:n ulkopuolella ja turvapaikka myönnetään EU:n ulkopuolelta, Huhtasaari muistutti.
– Eli sen ei tarvitse olla Ruanda, Huhtasaari vielä täsmensi.
”Tätä on jauhettu vuosikynnenestä toiseen”
– On tämä murheellista, miten matalalle on menty, että kaikki hallituspuolueet olisivat kyydittämässä maailman hätää kärsivät pois silmistä, pois meidän luotamme, parahti Tuppurainen.
– Minusta tämä kuulostaa yksinkertaisesti karmealta.
– Tytti Tuppurainen puhuu sitä, mitä demarit yleensä aina puhuvat. Tätä on jauhettu vuosikymmenestä toiseen, Huhtasaari kommentoi.
– Se on tarkoittanut sitä, että tämä nykyinen meno jatkuu ja olemme Ruotsin tiellä, mikäli demarit saisivat päättää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikka EU:n ulkopuolella maahanmuuton lieveilmiöt laitaoikeisto Ruanda-malli EU:n maahanmuuttopolitiikka vuoden 2015 pakolaisvyöry EU:n ulkorajat sosialidemokraatit Äärioikeisto humanitaarinen maahanmuutto siirtolaiset turvapaikkahakemukset maahanmuuttajat Tytti Tuppurainen Pia Kauma Turvapaikanhakijat pakolaiset Laura Huhtasaari perussuomalaiset Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuutto muokkaa Suomea peruuttamattomasti – valtaosa tulijoista työllistyy heikosti, jos edes ollenkaan

Vihervasemmistolta lisää löperöä maahanmuuttopuhetta puoluejohtajien EU-tentissä – perussuomalaisten Purra tyrmää: ”Siirtolaispaine Eurooppaan voidaan ratkaista vain torjumalla se”

Riikka Purra MTV:n vaalitentissä: Eivät eurooppalaiset ole yhtäkkiä radikalisoituneet – ”He ovat tyytymättömiä omien maidensa ja Euroopan unionin maahanmuuttopolitiikkaan”

Riikka Purra EU:n turvapaikkaprosessista: Suojelu ja sen tarjoaminen voidaan tuottaa kolmansissa turvallisissa maissa

Riikka Purra miljoonista EU:n alueelle haluavista maahanmuuttajista: Euroopan velvollisuus ei ole tarjota parempaa elämää kaikille

Kun suojelun saaminen EU:sta ei ole mahdollista, turvapaikanhakijoiden määrä romahtaa – ”Mahdollisuus on vetotekijä”

Eurovaaliehdokas Ruohonen-Lerner pitää ECR-ryhmän leimaamista laitaoikeistoksi vasemmiston vaalipropagandana: “Vasemmistoliberaalit yrittävät luoda vastakkainasettelua ja leimata meidät valheilla”

Puolalainen sotilas kuoli laitonta rajanylitystä yrittäneen puukottamana – ulkoministeri: “kyse on Venäjän johtamasta hybridioperaatiosta”

Eurovaaliehdokas Vilhelm Junnila: Laitaoikeistoksi leimaaminen on sosialistien valtapeliä – ”Halutaan luoda uhkatilaa ennen vaaleja”
Viikon suosituimmat

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.