

Pakistanilainen nainen allekirjoittaa avioliittosopimusta. / Wikipedia
Lapsivaimot saapuivat Eurooppaan – Saksassa valmistellaan lapsiavioliitot mitätöivää lakia
Saksaan sisäministeriön mukaan massa on noin 1475 avioliiton solminutta alaikäistä, 361 heistä on alle 14-vuotiaita. Monet ovat tulleet maahan turvapaikka-aallon myötä. Asiasta kertoi saksalaislehti Zeit viime vuoden lopulla. Saksassa valmistellaan nyt lapsiavioliitot mitätöivää lakia, jossa alle 16-vuotiaiden avioliitot voitaisiin purkaa. Laki yritetään saada liittopäivien käsittelyyn vielä kevään aikana.
Nykyisin Saksassa voimassa olevan lain mukaan kahdeksantoistavuotiaat voivat mennä naimisiin. Yli 16-vuotiaat ovat voineet saada naimaluvan poikkeustilanteessa perheoikeuden päätöksellä.
Suomen Uutiset tiedusteli Maahanmuuttovirastolta tilastoa alle 16-vuotiaista avioituneista maahanmuuttajista tai turvapaikanhakijoista. Viraston tiedottaja Kaisa Härkisaarelta mukaan turvapaikka- että maahanmuuttoyksikössä todettiin, että tarkkaa arviota ei ole, mutta ilmiö on harvinainen.
– Puhutaan yksittäisistä tapauksista vuosittain, hän tarkentaa.
Maailmassa on 700 miljoonaa lapsimorsianta
Girls not brides -verkoston mukaan maailmassa elää yli 700 miljoonaa naista, jotka ovat avioituneet alle 18-vuotiaina.
Maailmalla lapsivaimoja otetaan usein kulttuureissa, joissa islam esiintyy tärkeässä roolissa. Useimpien maiden lainsäädäntö kieltää tämän – lukuunottamattamatta Saudi-Arabiaa ja Jemeniä, joissa naimaiälle ei ole alaikärajaa. Usein ikärajaa kuitenkin rikotaan maan lainsäädännöstä huolimatta. Hyvä esimerkki tästä on Irak, jossa naitetaan usein alaikäisiä tyttöjä. Näitä lapsivaimoja on vuoden 2015 jälkeen saapunut Eurooppaan, eritoten Saksaan.
Mitä islam kertoo lapsivaimoista?
– Sunnilaisen perimätiedon mukaan Muhammedin ollessa 50-vuotias, hän pyysi uskontoveriltaan Abu Bakrilta tämän 6-vuotiaan tyttären Aishan kättä. Aviosopimus solmittiin ja kolmen vuoden päästä Muhammed yhtyi lapsivaimoonsa, joka perimätiedon mukaan leikki vielä nukeilla, sanoo pastori, teologian maisteri Seppo S. Kosonen. Hän kertoo, että islamilaisissa maissa naimisiinmenoikä vaihtelee jopa alle 10-vuotiaasta 18-vuotiaaseen.
Historia, uskonto ja naisten oikeudet
Kosonen kertoo, että Koraanin tulkinta on naisia alentava. Kun profeetta Muhammed on kaikkien miesten esikuva, niin muidenkin tulee toimia samoin.
– Kristikunta on muuttunut vasta viime vuosisatoina ottamaan huomioon naisen oikeudet. Mies on siinäkin ollut vaimon pää, mutta on totta, että islam tulee näissä asioissa kaukana perässä. Johtuu ehkä myös siitä, että Raamattu on historiallinen, ihmisten kirjoittama kirja, kun taas Koraani on tullut taivaasta. Sitä ei saa arvostella, eikä tulkita omavaltaisesti ja valitettavan usein se ymmärretään kirjaimellisesti, hän päättää.
Lapsivaimojen ihmisoikeudet?
Viime aikoina on ollut suosittua esittää suuria tunteita aiheuttava uutisaihe “miten kerron lapselle” -otsikon avulla. Kesällä kyseltiin, miten lapselle tulisi kertoa Brexitistä? Loppuvuodesta tiedusteltiin puolestaan, miten Trumpista voi kertoa lapselle? Äskettäin samaisella kysymyslauseella viriteltiin eduskunnan kyselytunnilla kaksoiskansalaisuuskeskustelua.
Suomen Uutiset kysyi lapsivaimo-ilmiöstä valtio-oikeuden ja kansainvälisen oikeuden professori Martin Scheininiltä ja Åbo Akademin ihmisoikeusinstituutin johtajalta, professori Elina Pirjatanniemeltä.
Miten lapselle voi kertoa, että Mohammed otti kuusivuotiaan vaimon? Vertailun vuoksi: Jos raamatussa oltaisiin kerrottu, että Jeesus olisi ottanut lapsivaimon, ja että kristillistä uskoa tunnustavissa yhteisöissä esiintyisi yhä tätä pedofiilistä käyttäytymistä, miten näkisit tämän teon?
Professori Martin Scheinin:
– Raamatussa, etenkin vanhassa testamentissa, on paljon karmaisevia kohtia joita ei lueta lapsille kotona tai koulussa. Ne ovat siellä ikään kuin paksun pölykerroksen alla. Mielestäni lapselle tulee kertoa, että sekä kristinuskon että islamin pyhissä teksteissä on vanhentuneita kohtia, joita ei nykyisin saa ottaa todesta. Pedofiliaa esiintyy monissa uskonnollisissa yhteisöissä ja valitettavan usein nimenomaan konservativisissa yhteisöissä, joiden jäsenten voi olla vaikea löytää avoimia tapoja ilmasta seksuaalisuuttaan. Pedofilia on aina rikos, syyllistyi siihen kuka hyvänsä.
Professori Elina Pirjatanniemi:
– En tunne Koraanin tekstiä kovin yksityiskohtaisesti, Raamatun teksti on tutumpi. Kummastakin löytyy joka tapauksessa yhtä ja toista, jota on lapsille, tai jopa aikuisille, vaikea selittää. Rehellisyyden nimissä: en pystyisi kuusivuotiaalle selittämään montaakaan asiaa Vanhasta Testamentistä parhain päin.
Juristina pidän päivänselvänä, että kumpikaan näistä kirjoista ei ole sellainen auktoriteetti, että sen nojalla saa loukata perus- ja ihmisoikeuksien ydintä. Lapsiavioliitot ovat lasten oikeuksien vastaisia – aivan ilmiselvästi – eikä niitä voi oikeusjärjestyksen silmissä oikeuttaa vedoten mihinkään uskonnolliseen auktoriteettiin. Uskonnonvapaus ei sekään ole rajaton. Uskonnonvapauteen vedoten ei voida perustella vakavia oikeudenloukkauksia. Lasten kohdalla tämä on erityisen tärkeää siksi, että lapset eivät yleensä voi valita sitä, mihin uskontoon he kuuluvat. Aikuisten kohdalla tilanne on erilainen, sillä he voivat suostua omien oikeuksiensa rajoittamiseen uskonnonvapauden sisällä. Uskonnonvapaus ei tältäkään osin oikeuta mihin tahansa, mutta suojan tarve on pienempi kuin lasten kohdalla.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


“Menet naimisiin tai kuolet” – sadat tytöt elävät Saksassa lapsivaimoina
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat

Sakari Puisto: Pääomamarkkinoille tarvitaan laajuutta ja syvyyttä

Puola otti käyttöön Suomen mallin mukaisen rajaturvallisuuslain
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää