

LEHTIKUVA
Länsi- ja Keski-Euroopan arvomaailmat eivät kohtaa
Läntistä Eurooppaa on hiertänyt keskieurooppalaisten maiden nihkeä suhtautuminen liberaalisiin arvoihin. Vuosia Neuvostoliiton rautasaappaan alla viruneet valtiot ovat hakeutuneet pikatahtia kohti EU:ta kommunismin luhistuttua. Lännessä saatettiin arvella entisten itäblokin maiden omaksuvan liberaalit arvot nopeasti unionin jäsenyyden myötä. Näin ei ole kuitenkaan käynyt.
Keskieurooppalaisten maiden kehitystä pitkään seurannut Adam LeBor kirjoittaa Financial Timesissa, että Unkarin pääministeri Viktor Orbán (kuvassa) on vankistanut asemaansa niin paljon, että hän voi alkaa keskittymään Euroopan tulevaisuuskuvaan.
Orbán keskittyi vaalikampanjassaan vastustamaan kansalaisjärjestöjä, YK:ta ja EU:ta. Kampanja onnistui, ja se toi kolmannen peräkkäisen hallituskauden.
Itsemäärämisoikeus tärkeää
Neuvostoliiton sanelupolitiikkaan alistetut valtiot – kuten Unkari – arvostavat ennen kaikkea itsemäärämisoikeutta. EU:ta sopi kritisoida muun muassa enemmistöpäätöksellä läpi viedyn turvapaikanhakijoiden uudelleensijoitussopimuksen vuoksi. Unkari äänesti päätöstä vastaan.
EU näyttäytyi siten uhkana itsemäärämisoikeudelle. Muut Euroopan maat saavat sanella, keiden tulee asua Unkarissa. Orbán piti kampanjassaan esillä unkarilaisten yhteistä historiaa ja kulttuuria. Kampanja oli hyvin kansallismielinen.
Unkarilainen historoitsija Mária Schmidt väittää EU-maiden johtajien uskoneen utopiaan, jossa kansallisvaltiot voidaan jyrätä.
Jyrkät näkemyserot
Lännessä keskieurooppalaisten toimia kuvitellaan sortamiseksi. Keskieurooppalaiset ihmettelevät tätä kauhunsekaisin tuntein, LeBor kirjoittaa. Läntisen arvomaailman vinkkelistä näyttää siltä, että Keski-Euroopassa rajoitetaan sanavapautta ja korostetaan pakkomielteisesti sukupuolipronomineja.
Lännen mielestä laajamittainen maahanmuutto on hyvä asia ja rajaturvallisuus on huono asia. Kansallista itsemäärämisoikeutta ja oman historian ylpeyttä pidetään vanhanaikaisena. Kansallismielisyys on noloa, ja jopa hävettävää. Sen sijaan monikulttuurisuus on itseisarvoltaan hyödyllistä. Ja valtavat määrät maahantulijoita voidaan imeyttää ilman sosiaalisia häiriöitä.
LeBor arvelee läntisen Euroopan ja Keski-Euroopan arvomaailmojen kuilun luovan mahdollisesti niin suuren kulttuurikamppailun, että siitä muodostuu suurin uhka EU:n yhteneväisyydelle ja tulevaisuudelle.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää