

LEHTIKUVA
Lakkoihin kyllästyneen kansalaisen viesti Purralle – haluaisi tehdä töitä: ”Kun tilaisuus tulee, eroamme Teollisuusliitosta”
Suomea kuristaviin lakkoihin tuskastuneet tavalliset suomalaiset ovat viime aikoina ottaneet yhteyttä valtiovarainministeri Riikka Purraan purkaakseen tuntojaan. Purra kertoo Facebookissa erään autotehtaalla työskentelevän kansalaisen tuntemuksista. – Niin lyhytnäköistä ja vahingollista toimintaa, josta erityisesti kärsivät työntekijät itse, kansalainen kirjoittaa Purralle.
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Facebookissa:
– Ihmiset kertovat minulle paljon surkeista tunnelmistaan ay-vasemmiston vyöryttämien hallitusta vastustavien poliittisten lakkojen puristuksessa. Töitä haluttaisiin tehdä, vielä kun niitä on. Lakot ajavat tuotannon alasajoon, lakkautuksiin, lomautuksiin, irtisanomisiin, talouden suurempaan syöksyyn. Niin lyhytnäköistä ja vahingollista toimintaa, josta erityisesti kärsivät työntekijät itse. Ja lopulta kaikki muutkin.
Epävarmuutta edessä
Purra kertoo Facebookissa erään autotehtaalla työskentelevän kansalaisen tuntemuksista
Viesti kansalaiselta kuuluu seuraavasti:
– Vältyimme autotehtaalla joutumasta lakkoon. Jouduimme kuitenkin olemaan kotona ke, to ja pe, kun ei kuitenkaan ole osia eikä voida rakentaa autoja. Ke ja to joudutaan tekemään huhtikuun lauantaisin takaisin. Tuotanto jatkuu vasta 3.4. Palkanmaksu loppuu 27.3. Muutenkin eletään epävarmoissa tunnelmissa, kun ei ole uutta sopimusta tiedossa.
– Voi kunpa se laki lakoista tulisi äkkiä voimaan eikä meidän täytyisi pelätä työmme puolesta! Töitä me haluaisimme tehdä. Viitenä päivänä viikossa 7-15.30. Olemme yhden työkaverin kanssa jo miettineet, että kun tilaisuus tulee, eroamme Teollisuusliitosta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuotannon alasajo palkanmaksu poliittiset lakot autotehdas Teollisuusliitto lomautukset irtisanomiset työntekijät Riikka Purra Ay-liike Vasemmisto talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Edelliset hallitukset eivät saaneet aikaan työmarkkinoille ja talouteen uudistuksia – ”Me teemme ne nyt”

Piisinen tyrmäsi opposition: ”Lakkojen vuoksi menetettyjen työpäivien määrä Euroopan korkein”

Rintamäki: Onko ammattiyhdistysliikkeen tarkoituksena ajaa maa sekasortoon?

SAK:n lakkouholle ei näy loppua – elinkeinoministeri Rydman kiirehtisi lakkoja rajoittavien lakien saamista voimaan: ”Liitot toimivat vastuuttomasti”

Perussuomalaiset kansanedustajat: Poliittiset lakot tuhoavat Suomen kilpailukykyä
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää