

LEHTIKUVA
Laittomasti maassa oleskellut tunisialainen ”kosti muslimien puolesta” – kaksi ruotsalaista kuoli luoteihin Brysselissä
Kaksi ruotsalaismiestä kuoli terroristin luoteihin Brysselissä maanantai-iltana. Poliisi ampui epäillyn miehen tiistaiaamuna. Tunisialainen, laittomasti Belgiassa oleskellut mies sanoo julkaisemallaan videolla ”kostaneensa muslimien puolesta”. Ruotsin pääministerin mukaan kyseessä oli Ruotsia ja ruotsalaisia vastaan suunnattu terroriteko.
Juuri kun jalkapallon EM-karsintaottelu Belgian ja Ruotsin välillä oli alkamassa Brysselissä, ”Allahu akbaria” huutanut mies avasi tulen automaattiaseella muutaman kilometrin päässä stadionista.
Kaksi ruotsalaista maajoukkuepaitoihin pukeutunutta miestä kuoli läheltä ammuttuihin laukauksiin Kolmas ruotsalainen haavoittui lievästi.
Poliisi ampui tekijäksi oletetun miehen tiistaiaamuna brysseliläisessä kahvilassa. Miehen vierestä löytyi ruotsalaisten murhissa käytetty rynnäkkökivääri. Belgian median mukaan mies on tunisialainen 45-vuotias Abdesalem Lassoued.
Uhoaa kuolevansa uskontonsa puolesta
Lassoued oleskeli laittomasti Belgiassa, sillä hänen turvapaikkahakemuksena oli hylätty. Häntä on epäilty terrorismirikoksista myös Tunisiassa.
Murhien jälkeen levitetykseen laitetulla videolla Lassoued ilmoittaa ”kuolevansa uskontonsa puolesta” ja että ruotsalaisten tappaminen oli ”kosto muslimien puolesta”. Lisäksi hän vannoo uskollisuutta Isis-terroristijärjestölle.
”Ruotsia vastaan suunnattu terroriteko”
Lassoued on tiettävästi oleskellut myös Ruotsissa, ja hän on ollut Belgian poliisin seurannassa, ei kuitenkaan terrorismista epäiltynä. Lassouedilla on Tiktok-tili, jolla hän muun muassa seuraa salaliittoteoriaa levittävää toista tiliä ruotsalaisten sosiaaliviranomaisten kidnappaamista muslimilapsista.
– Kaikki viittaa siihen, että tämä terroriteko oli suunnattu Ruotsia ja ruotsalaisia vastaan, sanoi pääministeri Ulf Kristersson tiedotustilaisuudessa tiistaina iltapäivällä.
Kristerssonin mukaan Ruotsin ja EU:n täytyy pystyä olemaan paremmin selvillä siitä, keitä on unionin rajojen sisällä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruotsalaiset "kosto muslimien puolesta" terroristi Abdesalem Lassoued Koraanien polttaminen Isis-terroristijärjestö maassa laittomasti oleskelevat terroriteko automaattiase pakolainen ampuminen Ulf Kristersson Euroopan unioni Murha Tunisia Bryssel Belgia Turvapaikanhakija Ruotsi EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsinkiläismoskeijan johtaja uskoo muslimiväestön räjähdysmäiseen kasvuun ja kantaväestön romahdukseen Suomessa: “Täällä vaan mies miehen kanssa, nainen naisen kanssa”

Saksan varaliittokansleri: “Juutalaisten kuolemaa juhlivat maahanmuuttajat ulos maasta”

Terrori-iskujen uhka kasvaa Ruotsissa – tutkija varoittaa suostumasta muslimien vaatimuksiin

Ääri-islamistit lietsovat uskontojen sotaa Eurooppaan: ”Tappakaa Koraanin polttajat”

Hizbollah-johtaja käskyttää länsimaita lopettamaan Koraanien polttamisen – ”vastuullisten musliminuorten” rankaistava tottelemattomia

Puolan kansanäänestyksessä vankka tuki raja-aidalle ja selkeä vastustus EU:n pakottamalle laittomien siirtolaisten taakanjaolle

Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Ruotsin hallitus ei aio enää auttaa Isis-vankileirillä olevia palaamaan: “Itse lähtivät”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
