Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Lääketeollisuus kiittää hallitusta puoliväliriihen kasvutoimista – “Nyt otettiin iso askel oikeaan suuntaan”

24.04.2025 |16:01

Petteri Orpon hallituksen puoliväliriihen mittavat kasvutoimet sisältävät Lääketeollisuus ry:n näkökulmasta erittäin hyviä ratkaisuja, joilla vahvistetaan terveys- ja hyvinvointialan kasvupotentiaalia. Kasvua tukahduttavien lisäsäästöjen sijaan toimialaa koskevien päätösten suuntana näyttää olevan kasvun tukeminen, todetaan Lääketeollisuus ry:n tiedotteessa.

Lääketeollisuus ry:n toimitusjohtaja Anne-Mari Virolainen kiittää hallitusta määrätietoisuudesta. Suomi tarvitsee lisää tutkimusinvestointeja ja suomalaiset potilaat hoidon kehittämistä. Suomella on terveystietorekisterien kaltaista maailmanluokan infraa, johon nojaten maamme voi ottaa seuraavan kasvuloikan.

– Erityisen hyvä on päätös perustaa lääketutkimusten ja rekisteritutkimusten ”yhden luukun palvelu” Tanskan Trial Nation -mallia hyödyntäen. Tätä olemme toimialana voimakkaasti ajaneet. Olemme myös todella ilahtuneita, että uudet innovaatiot on tunnistettu hyvinvointialueiden järjestämien palveluiden vaikuttavuuden tekijäksi, Virolainen kommentoi.

Suuntana on kasvun tukeminen

Hallituksen puoliväliriihen päätösaineistossa todetaan, että ”parannetaan hyvinvointialueiden tutkimus- ja tuotekehitystoiminnan edellytyksiä ja kannustimia ja edistetään uusien terveys- ja sosiaalialan innovaatioiden käyttöönottoa, pilotointia ja yritysyhteistyötä sote-palvelujen vaikuttavuuden parantamiseksi.” Lisäksi hallitus päätti selkeyttää ja korjata sosiaali- ja terveysalan tutkimuslainsäädäntöä mahdollistavaan suuntaan tietoturvallisuus ja kansallinen turvallisuus vahvasti huomioiden.

– Toimialamme näkökulmasta nyt otettiin iso askel oikeaan suuntaan. Kasvua tukahduttavien lisäsäästöjen sijaan toimialaa koskevien päätösten suunta näyttää olevan kasvun tukeminen. Tämä tukee myös kansallisen terveys- ja hyvinvointialan kasvuohjelman toimeenpanoa. Lääkeala antoi maaliskuussa hallitukselle oman miljardiluokan kasvulupauksensa, jonka toteuttamista päätökset myös edistävät, Virolainen näkee.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

MaRa puoliväliriihestä: Hallitus teki merkittäviä talouskasvua vauhdittavia veropäätöksiä – ostovoiman kasvattaminen piristää palvelujen kysyntää

24.04.2025 |10:45

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
2.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
8.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää