

LEHTIKUVA
Kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista
Maaseudun tulevaisuus kysyi suomalaisilta tulisiko maahanmuuttoa Suomeen helpottaa tulevalla hallituskaudella. Enemmistö vastanneista vastusti maahanmuuton helpottamista. Kaikkein myönteisimpiä maahanmuuton helpottamista kohtaan olivat eläkeläiset ja pääkaupunkiseudun asukkaat. Kyselyssä ei eritelty, millaista maahanmuuttoa Suomeen halutaan.
Maaseudun tulevaisuus -lehden teettämän kyselytutkimuksen mukaan enemmistö suomalaisista (42 prosenttia) vastustaa maahanmuuton helpottamista. Kolmasosa suomalaisista (36 prosenttia) puolestaan on sitä mieltä, että maahanmuuttoa Suomeen tulee helpottaa tulevalla hallituskaudella. Joka viides ei osannut sanoa mielipidettään asiaan.
Hieman yllättäen kaikkein eniten maahanmuuton helpottamista kannattavat eläkeikäiset miehet. Eläkeikäisistä miesvastaajista 58 prosenttia vastasi kyllä, naisista 44. Kyselyssä ei määritelty maahanmuuton laatua, joten jäi epäselväksi, millaista maahanmuuttoa eläkeläismiehet Suomeen toivovat.
Kaikki niputettu samaan kysymykseen
Kaikenlaisen maahanmuuton niputtaminen yhden kysymyksen alle on ehdottomasti tämän kyselyn suurin puute. Työperäisen ja humanitaarisen maahanmuuton erittely olisi antanut paljon mielenkiintoisempia tuloksia.
Sukupuolten ero näkyi siinä, että selkeitä ei- tai kyllä-vastauksia tuli eniten miehiltä. Naisista lähes kolmasosa (27 prosenttia) ei osannut tai halunnut kertoa maahanmuuttokantaansa.
Kaikkein suurinta maahanmuuton helpottamisen kannatus oli Helsingissä (53 %) ja pääkaupunkiseudulla (47 %). Muualla Suomessa maahanmuuttoon suhtauduttiin huomattavasti kriittisemmin. Alhaisinta maahanmuuton helpottamisen kannatus oli Etelä-Suomessa (28 %).
Kannatus suurinta vihervasemmistossa
Vastausten tarkasteleminen puoluekannoittain ei tuottanut suuria yllätyksiä. Eniten kannatusta maahanmuuton helpottaminen sai vihreitä äänestävissä (72 prosenttia). Vain 15 prosenttia vihreistä vastasi kieltävästi. Seuraavaksi myönteisimmin maahanmuuttoon suhtautuivat RKP:n äänestäjät (56 %), vasemmistoliiton äänestäjät (55 %) ja SDP:n äänestäjät (52 %).
Perussuomalaisia äänestävien kanta maahanmuuton helpottamiseen oli yksiselitteisen kielteinen: peräti 89 prosenttia vastasi ei. Vain 4,5 prosenttia perussuomalaisten kannattajista haluaisi helpottaa maahanmuuttoa. Seuraavaksi eniten kielteisiä vastauksia löytyi kristillisdemokraateilta (61 %) ja keskustalaisilta (44 %).
Tutkimuksen toteutti Kantar TNS Agri joulukuun puolivälin jälkeen. Kyselyyn vastasi 1 096 suomalaista. Virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.
Media käänsi tulokset päälaelleen
Kyselytutkimuksen tulos oli siis se, että selkeä enemmistö (42 prosenttia) suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista. Joissakin valtamedian otsikoissa asia on kuitenkin haluttu esittää siinä valossa, että merkittävä osa suomalaisista haluaisi helpottaa maahanmuuttoa Suomeen.
Esimerkiksi Yle otsikoi juttunsa reilusti näin: “Reilu kolmannes suomalaisista helpottaisi maahanmuuttoa Suomeen“. Samoilla linjoilla on myös MTV3: “Reilu kolmannes suomalaisista helpottaisi maahanmuuttoa Suomeen“.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kantar TNS Agri gallupit humanitaarinen maahanmuutto Maaseudun Tulevaisuus Työperäinen maahanmuutto Yle maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanskan ja Ruotsin puolueet näyttävät esimerkkiä – maahanmuuttokriittisyys johtaa vaalimenestykseen

Perussuomalaisilta talouspoliittinen ohjelma: Rahan viskominen ideologisiin kohteisiin on lopetettava – ”Veronmaksajan tulee hyötyä maksamistaan veroista”

Husun videotervehdys “viehättävän ja aurinkoisen” Mogadishun hiekkarannoilta typerryttää – Mauri Peltokangas: suomalaisille on valehdeltu suut ja silmät täyteen

Sisäministeriö antaa harhaanjohtavia laskelmia Välimeren valtioista siirrettävien turvapaikanhakijoiden kustannuksista

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Perussuomalaisilta uusi maahanmuuttopoliittinen ohjelma: Suomen on lopetettava vastaanottamasta sellaista maahanmuuttoa, joka kuormittaa julkista taloutta

Melko sakeaa: Oikeusministeriö kehottaa nuoria äänestäjiä etsimään eduskuntavaaliehdokasta ilmastolakkoja organisoivan poliittisen järjestön vaalikoneesta
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”
Suomen Uutiset Show'n uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä katsoo, että pikemminkin Suomessa kannattaisi pyrkiä muuttamaan talouden rakenteita niin, että järjestelmä tukisi kasvua ja työllisyyttä.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.