Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Kymen Perussuomalaisilta täysi lista Etelä-Karjalan hyvinvointialueen vaaleihin

23.11.2021 |07:41

Kymen Perussuomalaisten piirillä on jo täysi ehdokaslista Etelä-Karjalan hyvinvointialueen vaaleihin. Perussuomalaisten Kymen piiri valitsi sunnuntaina 21.11. lisää ehdokkaita. Etelä-Karjalassa on nyt täysi 73 ehdokkaan lista. Kymenlaaksossa on tällä hetkellä 58 ehdokasta. Kymenlaaksossa ehdokashankinta jatkuu edelleen, ja tavoitteena on täysi lista.

– Etelä-Karjalan osalta ehdokasasettelu on edennyt nopeasti ja hyvin. Ehdolle olisi ollut enemmän halukkaita kuin mahtui. Ehdokasasettelun vaikein asia oli tehdä valinnat ehdokkaiden välillä. Piirihallitus on kuitenkin ollut kaikissa päätöksissään yksimielinen. Asettelu on nyt Etelä-Karjalan osalta tehty, ja keskitytään siihen tärkeään eli vaalityöhön, toteaa piirin puheenjohtaja Kai Karhukorpi.

Piirihallituksen 21.11. hyväksymät ehdokkaat:

Etelä-Karjala:

Imatra: Panu Piispa, Timo Härkönen, Jouni Sirkiä, Matti Vaittinen, Henri Skyttä, Lasse Oinonen ja Joni Nenonen.

Lappeenranta: Otto Peltokoski, Vesa Riihelä, Mari Tuttavainen, Mikko Houni, Hilppa Pouttu, Timo Seppänen ja Svetlana Uotinen.

Taipalsaari: Timo Karhu.

Kymenlaakso:

Hamina: Tapio Haikka.

Kouvola: Hannu-Matti Vertanen, Pia Saarinen, Toni Valkonen, Jarmo Hovilainen, Petri Huttunen ja Elisa Ahtiainen.

Kymen piirin aiemmin nimeämät ehdokkaat löytyvät täältä.

 

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi

14.04.2025 |13:01
6.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
10.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää