

PS ARKISTO
Kunnat tyrmäävät sote-uudistuksen – Kankaanniemi: Uudistus uhkaa alueiden elinvoiman ja asumiskelpoisuuden säilymistä
Suomen Kuntaliitto julkaisi 3.5.2021 kunnille ja kuntayhtymille tekemänsä kyselyn tulokset. Vastausmäärä oli suuri, yhteensä 213. Suurin osa kunnista ja kuntayhtymistä tyrmää hallituksen sote-uudistuksen, joka uhkaa monin paikoin elinvoiman ja asumiskelpoisuuden säilymistä ja investointikykyä.
Kunnissa ja kuntayhtymissä on paneuduttu sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen uudistukseen huolella, koska se koskettaa niitä voimakkaasti. Siksi kyselyn tulokset on syytä ottaa erityisen vakavasti.
– Kunnista ja kuntayhtymistä 56 prosenttia arvioi, että tavoite kustannusten kasvun hillitsemisestä toteutuu melko tai erittäin heikosti. Vain 16 prosenttia vastanneista arvioi tavoitteen toteutuvan melko tai erittäin hyvin. Palveluiden saatavuuden ja saavutettavuuden arvioi paranevan vain 14 prosenttia vastaajista, kertoo kansanedustaja Toimi Kankaanniemi.
Uudistus herättää aiheellista pelkoa
Erityisen heikkoja arvioita kunnat ja kuntayhtymät antoivat alueiden ja kuntien erityispiirteiden huomioimisesta. Melko tai erittäin huonon arvion antoi 60 prosenttia. Huoli kunnille jäävien tehtävien kuten opetuksen ja hoidon mahdollisuuksien säilymisestä on kunnissa suuri.
– Kuntaliiton hallituksen ja Jyväskylän kaupunginhallituksen jäsenenä yhdyn kuntien ja kuntayhtymien esittämiin huoliin sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen kustannusten kasvusta ja palveluiden heikkenemisestä. Erityisesti kasvavilla kaupunkiseuduilla ja taantuvilla maaseutualueilla koetaan aiheellista pelkoa. Uudistus uhkaa niiden elinvoiman ja asumiskelpoisuuden säilymistä ja investointikykyä.
– Voivatko aiemmat suuret kuntapuolueet, SDP ja keskusta, toteuttaa tällaisen uudistuksen? Kankaanniemi kysyy.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- asumiskelpoisuus kuntayhtymät Suomen Kuntaliitto hoitopalvelut elinvoimaisuus sosiaali- ja terveyspalvelut sote-uudistus Pelastustoimi Kunnat Toimi Kankaanniemi Opetus SDP Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ja kokoomus suunnittelevat opposition yhteistä välikysymystä – Tavio: “Kestävyysvaje ei katoa uudella hallintohimmelillä”

Oppositiolta välikysymys sotesta: Uudistus ei vastaa niihin ongelmiin, joiden varjolla sitä tehdään

Juuso estäisi Länsi-Pohjan keskussairaalan lakkauttamisen sote-uudistuksen yhteydessä: “Kyky varautua tuleviin pandemioihin ja suuronnettomuuksiin heikkenisi huomattavasti”

Halla-aho: Kunnat eivät ole maailmanparannuskoneistoja, joissa leikitään veronmaksajien rahoilla – ”Turhat menot karsittava pois – asiat on pantava tärkeysjärjestykseen”

Hallitus pyrkii väkisin runnomaan läpi nykyistä huonomman sote-mallin – perussuomalaiset eivät hyväksy tilannetta, jossa hoitoon pääsy vaikeutuu ja sote-ammattilaisten työoloja heikennetään
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää