Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Kulmala: Karu kuva sisäisestä turvallisuudesta – “Huomenlahja edelliseltä hallitukselta”

20.05.2016 |17:20

Perussuomalaisten poliisikansanedustaja Kari Kulmala toteaa, että eilen julkaistu hallituksen selonteko sisäisestä turvallisuudesta antaa karun kuvan turvallisuudestamme.

–  Edellisen hallituksen huomenlahjana saimme entistä vähemmän poliiseja, rajavartijoita, tullimiehiä ja hätäkeskusten henkilökuntaa, palo- ja pelastushenkilöstöstä puhumattakaan. Asian kuntoon saattamiseksi nykyisellä hallituksella on nyt kädet täynnä töitä.

– Torstain eduskunnan kyselytunnilla vasemmistoliitto haikaili liikkuvan poliisin perään. He ovat huomanneet, että liikenneturvallisuus on heikentynyt sekä turvattomuuden tunne lisääntyy, ja tämä on täysin oikea huomio. Täytyy kuitenkin muistaa, että liikkuvaa poliisia lakkautettaessa oli liikenneministerinä vasemmistoliiton Merja Kyllönen, Kulmala muistuttaa.

Selonteko avasi silmät

Myös edellisen hallituksen sisäministeri Päivi Räsänen totesi eilen, että sisäisen turvallisuuden selonteko on varsin karua luettavaa. Tulevina vuosina häiriöiden ja rikosten määrä lisääntyy, poliisin ja hätäkeskusten toimintavalmiusajat pidentyvät, osa tehtävistä jää kokonaan hoitamatta, yhä useammat rikokset jäävät selvittämättä ja erityisesti harvaan asuttujen alueiden turvallisuuden ylläpito vaikeutuu.

– Hänen pitäisi kuitenkin samalla myöntää, että hän oli edellisen hallituksen sisäministeri ja maan turvallisuustilanne on hänen jäljiltään. Hän on myös päävastuussa liikkuvan poliisin lakkautuksesta ja siten liikennevalvonnan romahtamisesta, Kulmala osoittaa sormella.

– Pidän erittäin hyvänä, että saimme hallituksen toimesta laatuaan ensimmäisen selonteon sisäisestä turvallisuudesta. Tämä avaa veronmaksajien ja entisten vastuunkantajien silmät todellisuuteen. Tosiasioiden etsiminen ja tunnustaminen on viisauden alku.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
9.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää