

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kreikka kiistää laittomasti maahan pyrkijöiden pakkopalautukset: ”Suojelemme vastakin Euroopan ulkorajoja”
EU:n raja- ja merivartiovirasto Frontexin sisällä on jopa suositeltu yhteistyön lopettamista Kreikan kanssa. New York Timesin haltuunsa saamien dokumenttien mukaan syynä ovat Kreikan rajaviranomaisten väitetyt väärinkäytökset laittomasti maahan pyrkineitä kohtaan. Kreikka kiistää syytökset ja sanoo puolustavansa EU:n ulkorajoja myös vastaisuudessa.
Laittoman maahantulon kiihtyessä Euroopan rajoilla tunteet kuumenevat myös viranomaisten välillä. New York Times siteeraa artikkelissaan haltuunsa saamia Euroopan raja- ja merivartioviraston Frontexin luottamuksellisia dokumentteja viime vuodelta.
Aineistossa kerrotaan Kreikan rajavartijoiden väitetyistä laittomuuksista. Kreikan rajaviranomaisten raportoidaan muun muassa työntäneen EU:n alueelle väkisin pyrkiviä takaisin Turkin alueelle niin maalla kuin merellä, eikä turvapaikkahakemuksia ole otettu vastaan. Viranomaiset ovat raportin mukaan myös erottaneet siirtolaislapsia vanhemmistaan,
NYT:n mukaan Frontexin ihmisoikeuksista vastaava johtaja on jopa suositellut, että viraston olisi syytä lopettaa yhteistyö Kreikan kanssa laittomuuksien jatkuessa. Kreikka on saanut EU:n rahoituksella muun muassa helikoptereita, partioveneitä ja drooneja ulkorajavalvonnan tehostamiseksi.
Kreikka kiistää väärinkäytökset
Kreikan maahanmuuttoministeriö kiistää viranomaisten väärinkäytökset ja sanoo tutkivansa väitetyt tapaukset. Ministeriö kuitenkin huomauttaa, että Kreikan politiikkana on estää laiton maahantulo EU:n alueelle ja tavoitteena on jatkaa Turkin ja Kreikan välisen rajan aitaamista.
Kreikka suojelee ja tulee jatkossakin suojelemaan Euroopan unionin ulkorajoja kansallisen ja kansainvälisen lainsäädännön mukaisesti, sanotaan ministeriön kannanotossa ja samalla viitataan EU-johtajien huipputapaamisen yhteydessä kirjattuihin lausuntoihin helmikuun alkupuolelta.
EU:n ja Turkin julkilausuman mukaan ihmisten virta rajalle olisi estettävä mutta siitä huolimatta salakuljetusverkostot vaarantavat joka päivä ihmishenkiä. Tämän toiminnan on loputtava, Kreikka vaatii lopuksi.
EU:n alueelta etsi viime vuonna turvaa lähes viisi miljoonaa ihmistä. Heistä noin neljä miljoonaa oli ukrainalaisia, jotka saapuivat laillista tietä ja jotka saivat välittömästi oleskeluluvan. Lopuista unionin alueelle tulleista merkittävä osa oli lähtöisin Syyriasta ja Afganistanista, ja he pyrkivät paremman elämän äärelle juuri Turkin ja Kreikan välisen rajan kautta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kreikan maahanmuuttoministeriö EU-huipputapaaminen Euroopan raja- ja merivartiovirasto rajavartijat laittomuudet EU:n ulkorajat laittomat siirtolaiset laittomat maahanmuuttajat EU-rahoitus siirtolaiset Euroopan unioni pakkopalautukset Ihmissalakuljetus Frontex Turvapaikanhakijat Turkki Afganistan Syyria Kreikka EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: “Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei

Euroopan rajoilla tapahtuu: Britit hyväksymässä kanaaliveneiden käännytykset, Kreikka haluaa EU-rahoitusta aidoilleen

Liettua uhmaa EU-tuomioistuimen päätöstä – aikoo puolustaa rajojaan jatkossakin

Purra ja Rantanen äimistyneinä: Olipa kriisi mikä tahansa, hallitus haalii lisää turvapaikanhakijoita Suomeen

EU aikoo vihdoin hillitä laitonta maahantuloa – rahaa ulkorajoille ja aitaa pystyyn siirtolaisvyöryn taas yltyessä

Hakkarainen ei hyväksy heikennyksiä EU-jäsenmaiden rajavalvonnan suvereniteettiin: “Kun Ruotsi huutaa armeijaa ja Suomen poliisia apuun, ehkä monikulttuurisuus on viimein mennyt liian pitkälle”

Frontexin ex-johtaja väittää: Ruotsalaiskomissaari käski avata rajat “rakkauden takia tuleville” siirtolaisille

Kreikkalaista rajavartijaa ammuttiin Turkin vastaisella rajalla – ampuja todennäköisesti ihmissalakuljettaja
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää